Vrátila se z okraje propasti: 5 zvířat, která jsme zachránili před vymřením
Až vám někdo bude zase vykládat, že na záchranu zvířat, planety nebo něčeho dalšího už je pozdě, bouchněte ho do hlavy notebookem s tímhle článkem.
Způsobili jsme jako lidstvo obrovskou řadu problémů – sami sobě i celé naší planetě. Ale na rozdíl od všech ostatních tvorů na zemi dokážeme tyto problémy také řešit a dokonce i napravit. Těch příkladů sice není úplně moc, ale najdou se. A dokonce i v situacích, které vypadají už zcela beznadějně, se dá něco dělat.
Nevěříte? Čtěte!
Americký vlk obecný
V šedesátých letech 20. století byla americká populace vlka obecného ve stavu úplného kolapsu. V lesích na severu USA přežívalo podle odhadů pouhých 300 posledních vlků – a zdálo se, že je může spasit už jen zázrak. Kdysi na území Spojených států žily asi dva miliony těchto chytrých šelem, ale lidé je po stovky let nemilosrdně zabíjeli. Vlci znamenali pro civilizaci nebezpečí, žrali domácí zvířata a troufli si dokonce i na člověka. A tak byli masakrováni…
Roku 1974 to došlo tak daleko, že federální vláda musela vyhlásit vlka za ohrožené zvíře. A pak se onen výše zmíněný zázrak opravdu odehrál: během pouhých 40 let se vlci začali rozmnožovat a vracet do míst, kde žili předtím. Dokázali se tak vrátit třeba do Yellowstonského národního parku – a dnes jich v USA žije 5443! Pořád sice jen na 15 procentech území, kde žili původně, ale rozhodně se jedná o úspěch.
Poletuška severní virginská
V případě tohoto komicky vypadajícího tvora bylo ohrožení ještě mnohem větší. Protože nikoho neohrožuje, tak nikdo úplně neřešil, že poletušek v přírodě ubývá. Zmenšovalo se totiž území, kde mohly žít – v severní Virginii se totiž od konce 19. století mohutně kácely tamní pralesy, kde poletušky žily.
Když roku 1985 biologové zkoušeli nějaké poletušky najít, podařilo se jim jich objevit pouhých deset! Naštěstí vláda dokázala zareagovat extrémně rychle a okamžitě prohlásila území, kde ještě posledních pár exemplářů přežívalo, za nedotknutelná. Roku 2013 se konalo další sčítání poletušek – a výsledek byl překvapivě vysoký: zatímco před 30 lety žily jen na čtyřech místech, teď byly objeveny na 100 lokalitách a celkem jich vědci našli přes 1100!
Lachtan ušatý
Populace lachtanů dříve pokrývaly desítky čtverečních kilometrů – ale s příchodem bílého muže do Ameriky se to změnilo. Jediným vážným nepřítelem těchto až tunových ploutvonožců byl a je člověk. Až do začátku druhé světové války se ročně ulovilo přes 12 000 až 20 000 lachtanů ušatých, po válce se lov velice mírně stabilizoval. Ale pak zase začali lachtani umírat kvůli příliš hustě nataženým sítím, znečištění a ničení jejich přirozeného životního prostředí.
Roku 1979 poklesl jejich počet na 18 000 – a to znamenalo podle biologů kritickou hranici. Až roku 1990 byli tito lachtani prohlášeni za ohrožené, a tedy chráněné. A vyšlo to, v některých oblastech stoupl jejich počet až o 300 procent! Podle kvalifikovaných odhadů dnes v USA žije přes 70 000 lachtanů ušatých!
Xantusie ostrovní
O tomhle ještěrovi jste nejspíš nikdy neslyšeli. Není divu, žije totiž jen na několika kalifornských ostrovech. Když se na ně dostala domestikovaná zvířata, měla xantusie problém. Vepři, kozy a ovce ničily přírodní podmínky, na nichž je závislá, kočky si na nich dokonce přímo pochutnávaly…
V polovině sedmdesátých let 20. století to s ještěry vypadalo bledě, ale roku 1977 jim svitla naděje. Nikdo neví, kolik jich v té době na ostrovech žilo, ale tak tak to stačilo k tomu, aby xantusie úplně nevymřely. Americké úřady začaly z ostrovů vyvážet dobytek i kočky – poslední z nich zmizela až roku 2010. A ještěři? Těm se teď skvěle daří, podle posledního sčítání jich zde žije nejméně 20 milionů!
Užovka mokasínová
V okolí jezera Erie žijí užovky mokasínové. Ale nebýt dvou vědců, asi bychom tu větu dnes psali už jen v minulém čase. Málem vymřely především kvůli pověrám – lidé se jich prostě báli, tak je zabíjeli, kde jen na ně narazili. Roku 1999 byly prohlášené za kriticky ohrožené, ale i pak jich ubývalo. Roku 2001 místní biologové spočítali, že žije posledních 5400 těchto hadů…
Dva místní vědci (Richard King a Kristin Stanfordová) se rozhodli, že vymření užovek zabrání. A rozjeli s pomocí studentů velkou společenskou kampaň, která měla hady zachránit. A ejhle, zatím se daří!
Každým rokem užovek přibude asi 6 procent a dnes jich žije skoro třikrát tolik než před 12 lety. Sice ještě zdaleka nemají vyhráno, ale už roku 2011 byly ze seznamu ohrožených tvorů v USA vyřazeny…
CHCETE SI O OHROŽENÝCH ZVÍŘATECH PŘEČÍST VÍC? TAK TADY: