Víte, kdo na Zemi žije nejdéle? Pokud ne... čtěte dál
Přežít déle než jedno století se považuje za hodně úctyhodný věk. Přežít století několik, to už se dá počítat do sféry zázraků. Výzkumná studie uveřejněná v prestižním časopise Science dokládá, že v Grónsku žijící žralok mohl žít až 400 let.
Vědci objevili nového nejdéle žijícího obratlovce, který možná žil až 400 let. Výzkumnou studii ve čtvrtek zveřejnil časopis Science, napsala agentura AP. Rekordmanem je prý žralok malohlavý, konkrétně jedinec, jenž uhynul před několika lety.
Díky nové výzkumné technice spočívající v radiouhlíkovém datování buněčný jader očních čoček, dospěl mezinárodní tým vědců po zkoumání mrtvého kusu k závěru, že žralok mohl brázdit chladné arktické vody bezmála 400 let. Experti zkoumali i věk dalších 28 uhynulých samic tohoto druhu a zjistili, že nejméně osm z nich žilo víc než 200 let. Tato paryba miluje chladné vody Atlantského oceánu, které brázdí i kolem pobřeží Grónska či Islandu. Mezi žraloky je výjimkou, takto severně se žádný jiný druh nevyskytuje. Se svou dosahující přes šest metrů (odhady maximální velikosti se blíží k devíti metrům) a dlouhověkostí, patří mezi opravdové přírodní fenomény.
Nejstarší ze vzorků mohl podle kodaňského biologa Julia Nielsena žít až 392 let. Problém ovšem spočívá v tom, že chybová hranice je vzhledem k technické nedokonalosti testu plus minus 120 let. Znamená to, že jedinec se zřejmě narodil mezi lety 1500 a 1740 s tím, že nejpravděpodobnějším datem je rok 1620. Toho roku v listopadu se na Bílé hoře u Prahy střetla armáda českých stavů s katolickými vojsky.
Dosud byla za nejdéle žijícího obratlovce považována velryba grónská, která uhynula ve věku 211 let.
Text: ČTK a Topi Pigula