Vidět jako zvíře? S novou technologií je to možné!
To, že zvířata vidí svět jinak než lidé, je všeobecně známým faktem. S novou technologií se ale budeme moci na svět kouknout jejich očima.
Unikátní software – to je to, oč tu běží
Přemýšleli jste někdy o tom, jak vlastně vidí včela louku plnou rozkvetlých květin? Doposud jsme v zobrazování takového obrazu vycházeli z oddělených informací, jež vycházely ze znalosti anatomie a fyziologie zrakových orgánů zvířat. Chyběl nám však nástroj, který by tyto informace dokázal spojit. Díky novému inovativnímu softwaru ale nejspíš budeme moci sledovat svět nejen očima včel, ale i dalších bezobratlých živočichů a obratlovců.
Většina zvířat má vzhledem k anatomickým i fyziologickým odlišnostem tělesné stavby i rozdílné fungování nervové soustavy a tím i rozdílné vnímání obrazu, barev, světelných kontrastů apod. Doposud bylo velmi obtížné popsat, jak jednotlivé druhy vnímají a zpracovávají celý komplex vizuálních vjemů, které pak následně mají zcela zásadní vliv na jejich chování, způsob lovu nebo hledání úkrytu před predátory.
Vědecké týmy z univerzit Universities of Queensland and Exeter se zabývaly vývojem metody, která bude schopna provést kvantitativní analýzu barevného spektra (QCPA) a díky sofistikovanému počítačovému programu provést i následnou vizualizaci obrazu.
animal eyes 3 Zdroj: pixabay.com
Jak to celé funguje?
„Náš vizualizační program nejprve odstraní z digitálních fotografií všechny informace, které zvíře nemůže vidět a zanechá pouze barvy a detaily, které jsou z dané pozorovací vzdálenosti viditelné,“ popisuje pro magazín IFLScience výsledky studie její autor Jolyon Troscianko z University of Exeter a dodává: „Program dále rozdělí obraz na menší skupiny odlišných barev a za použití různých matematických výpočetních modelů umožní jejich uspořádání do skupin podle intenzity. Důležité je, že do výpočtů můžeme zahrnout i např. ultrafialové záření, které je jinak lidskému oku neviditelné.“
Spoluautor studie Cedric van den Berg dále doplňuje: „Pokud víme, jak RGB receptory fotoaparátu reagují na světlo ve fotografované scéně, dokážeme následně určit, kolik světla a hlavně jakých vlnových délek jsme na snímku zachytili. Při znalosti anatomie a fyziologie zrakových orgánů jednotlivých zvířecích druhů pak již není problém po zadání příslušné kalibrace pomocí metody QCPA začít vytvářet model, který bude věrně zobrazovat zrakové vjemy zvířat.“
animal eyes 2 Zdroj: pixabay.com
Co nám tento výzkum přinese?
Výsledky výzkumu jsou publikovány v časopise Methods in Ecology and Evolution. Kromě jiného se studie zabývá i tím, jak zvířata vnímají barevné vzory v přírodě a jak vyhodnocují vztah mezi nimi. „Právě metoda QCPA nám umožnila analyzovat světelné vjemy ve vzájemných vztazích,“ poznamenávají autoři studie a dodávají: „Není samozřejmě těžké pochopit, jak jsou tyto vztahy pro zvířata hledající obživu důležité.“
„Důkaz důležitosti vztahů jednotlivých barev v prostředí můžeme hledat např. ve vytváření různých typů maskování,“ popisuje Troscianko a dodává: „Zvířata často přebírají určité barevné vzory z prostředí ve snaze být hůře viditelná pro predátory nebo potencionální kořist. Na jejich těle ale nenajdeme úplně přesnou kopii barevných vzorů přírodního pozadí. Některé barvy a vzory pochopitelně chybí.“
Tuto metodu lze použít v téměř jakémkoliv prostředí a s různou digitální zobrazovací technikou od běžných kamer, fotoaparátů až po složitější zobrazovací systémy. Tým vědců tak vytvořil bezplatnou a snadno použitelnou platformu, která umožňuje širší vědecké obci aplikovat výsledky jejich výzkumu v různých oblastech, jako je zemědělství. Správcům zemědělské půdy mohou výsledky výzkumu pomoci např. lépe pochopit způsoby maskování a chování škůdců pěstovaných plodin a tím nepřímo zvýšit výnosy.
Text: David Hainall