VIDEO: Vědci poprvé natočili noční můru, jak pije ptačí slzy
Vidět můru, jak pije ptačí slzy, to je skutečný unikát.
Na konci roku 2017 studoval brazilský ekolog Leandro Morales přírodu v Amazonii, měl za úkol sledovat druhovou rozmanitost oblasti, která stále více trpí stavbou silnic, odlesňováním a další lidskou činností.
Žíznivá můra a slzící pták
Během výzkumu si ale všiml něčeho velmi podivného, o čem nikdy v učebnicích biologie nečetl: na větvi stromu seděl středně velký pták, jemuž po krku lezla můra. Když se dostala až ptačímu oku, zkusmo ho osahala svým dlouhým sosákem – a pak z něj začala pít.
Moralese celá situace pochopitelně značně zaujala, a tak zůstal na místě delší dobu, aby mohl pozorovat, jestli se to nebude opakovat znovu. A opakovalo: za necelých 45 minut přiletěla jiná můra a pila slzy z oka jiného ptáka stejného druhu.
Morales celou situaci nafilmoval a později záběry analyzoval. Potvrdilo se z nich, že můry v obou případech opravdu z ptačího oka slzy pily: jednalo se o noční můry druhu Gorgone macarea a ptáka, kterému se říká mravenčík černobradý. Ptákům zjevně celá značně intimní procedura vůbec nevadila, přesto se můry chovaly značně obezřetně a vyhýbaly se oblasti zobáku.
Unikátní mechanismus
Podle Moralese a jeho článku v odborném časopise Ecology je to poprvé, co nějaký vědec takovou situaci zaznamenal. Existuje ale mnoho podobných situací. Je například dobře známé, že některé druhy tropických motýlů často pijí slzy želvám.
Podívejte se na video
Proč to dělají? Slzy totiž obsahují sodík, což je jinak látka, kterou hmyz získává jen složitě, ale potřebuje ji k úspěšnému vývoji. Právě oblast Amazonie je ale na sodík poměrně chudá, hmyz ho tedy má problém získat “přirozenou cestou”. Motýli ho navíc předávají samičkám jako jakýsi svatební dar při námluvách, které předcházejí páření… A tak riskují a přistávají na želvách, které dokážou tuto látku přece jen lépe zadržet v těle a pak uvolňovat slzením, když si čistí oči.
Morales si myslí, že u můr je příčina krmení slzami ptáků podobná – snaha o získání minerálů, které jsou v přírodě nedostatkovým zbožím…
Text: MK