VIDEO: Vědci objevili svítícího žraloka
Některé druhy žraloků si umí posvítit na kořist svým vlastním tělem.
Nový výzkum ukázal, že svítí mnohem víc mořských tvorů, než se doposud vědělo. Například některé druhy žraloků.
Že existuje bioluminiscence, asi víte. Jde o proces, kdy se v těle zvířete vytváří díky enzymu luciferáza úmyslně světlo. Tenhle trik umí světlušky, medúzy, některé houby a také několik druhů hlubinných ryb. Ale nová studie mořských biologů prokázala, že nejméně 180 druhů mořských zvířat svítí díky jinému procesu – tzv. biofluorescenci.
O co jde? Biofluorescence se nedá vypnout, to je základní rozdíl. "Už dlouho víme o biofluorescenci u podmořských organismů i u těch suchozemských (jako jsou motýli a papoušci), ale u ryby byla zatím biofluorescence hlášena jen v několika případech," řekl spoluautor studie John Sparks.
Na rozdíl od plně barevného prostředí, které obýváme my lidé a jiná pozemská zvířata, ryby žijí ve světě, který je převážně modrý. Je to tím, že s přibývající hloubkou voda rychle absorbuje většinu viditelného světelného spektra. Vědecký tým zjistil, že mnoho ryb dokáže absorbovat toto zbývající modré světlo a znovu ho vyzáří v neonově zelené, červené nebo oranžové barvě.
K čemu svítit?
Mnoho tvorů žijících v hlubinách dokáže tyto barvy vnímat – a tak se jim fluoreskující obyvatelé moří jeví úplně jinak než nám lidem, kteří je nevidíme. Vědci pro tento pokus nasvítili fluoreskující ryby světlem, v němž se jejich barvy odhalí i našemu oku – a ryby ukázaly svou skrytou stránku…
Podle vědců, kteří se na tomto výzkumu podíleli, je pravděpodobné, že ryby tyto barvy používají jak pro maskování, tak pro komunikaci… Pro člověka má tento objev jiný význam: může nám pomoci vymyslet nebo napodobit chemikálie, které dokážou změnou barvy reagovat na jiné chemické činitele – což by pomohlo zejména v medicíně…