VIDEO: V Brazílii pršeli z nebe obří pavouci
Zatímco Evropa a Spojené státy americké sledují, jak se z nebe na zemi snášejí vločky, na jižní polokouli právě vrcholí léto. V Brazílii se tak místo vloček v lednu snášeli na zem pavouci.
Poslední varování pro arachnofoby: právě teď máte poslední možnost skončit se čtením tohoto článku, dál už to bude jen horší. Mnohem horší… Když se čtrnáctiletý Brazilec Joao Pedro Martinelli Fonseca podíval na oblohu, uviděl na ní něco, co na ni rozhodně nepatří – podivné černé tečky. Mladík byl zrovna na cestě ke svým prarodičům, kteří žijí na venkově asi 250 kilometrů severovýchodně od São Paula. Po chvíli pozorování pozoruhodného meteorologického jevu mu došlo, že to není žádný oblak, ale pavouci, milion pavouků, kteří se snášejí z oblohy na něj…
Joao byl naštěstí pohotový a výjimečnou situaci zachytil na mobil – fotil i natáčel, takže celý jev máme díky němu dobře zdokumentovaný. Přestože to bylo velmi děsivé a pro chlapce i nechutné, není na tom vlastně nic tak šokujícího, jedná se zcela normální biologický jev, který se může opakovat značně pravidelně. Což je vlastně pro arachnofoby ještě horší zpráva – mohou na déšť pavouků v Brazílii narazit častěji.
Hrůzný a neškodný
Podle profesora Adalberta dos Santose, který učí přírodní vědy na Federální univerzitě v Minas Gerais, se jedná o pavouka rodu Parawixia bistriata. Pro člověka je zcela neškodný, jeho jed nemůže ublížit. Podle studie z roku 2007 žije ve velkých skupinách, které se objevují v přírodě v závislosti na dostupnosti potravy a dalších faktorech. Na kořist mohou útočit kolektivně – zda to ale udělají, záleží především na klimatu. Pokud je potravy nedostatek, pak jsou jejich hromadné útoky mnohem častější. Stalo se to například roku 2013, kdy jeden brazilský fotograf pořídil snímky tisíců těchto pavouků, jak jsou uchycení v obří pavučině.
A právě tyto pavučiny mohou při dostatečně silném větru zafungovat jako jakési plachty nebo dokonce křídla. Když se do nich opře silný poryv větru, mohou se vznést k nebi – a pavouci s nimi. Když vítr pavučiny roztrhá, začnou pavouci padat dolů, vypadají jako černé nohaté sněhové vločky…
Pro přírodovědce se jedná o zajímavý fenomén, uvažují dokonce o tom, jestli nemůže jít u těchto velmi sociálních pavouků o nějakou adaptaci – mohlo by jim to pomáhat unikat z oblastí, kde je nedostatek zdrojů s tím, že je vítr zanese do míst, kde je jídla více… Text: MK