Video: nejhlasitější pták světa přeřve i vuvuzelu
Nejhlasitější zvuk v ptačí říši vydává pták o velikosti našeho holuba v rámci svých namlouvacích volání.
Američtí biologové pořídili v brazilské části Amazonie záznamy ptačího zpěvu, který je hlasitější než jakékoliv doposud známé ptačí zvuky. Vydává je přitom pták o velikosti našeho holuba v rámci svých namlouvacích volání.
Hlas jako zvon patří zvonovci
Vědci to popsali v odborném časopise Current Biology. Doposud byl nejhlasitějším ptákem světa také zástupce Amazonie, pták známý jako „screaming pihas“. Hlas, který biologové popsali nyní, patří zvonovci bílému (Procnias albus) a je třikrát silnější!
Podle autorů výzkumu je tento zásnubní zpět tak hlasitý proto, že pro člověka je tento zvuk dokonce ohlušující – dosahuje hluku z těch nejhlasitějších lidmi vyrobených nástrojů, jako je například nechvalně známá „zbraň“ fotbalových fanoušků, zakazovaná vuvuzela.
Šampion v řevu
Vědci nejsou schopní popsat sílu tohoto křiku v decibelech, velmi se totiž liší se vzdáleností od zdroje. Je ale bizarně silný; dokonce tolik, že biologové narazili na další záhadu: pokud samice těmto zvukům naslouchají v běžné vzdálenosti, měly by podle všeho ohluchnout… Nic takového se ale neděje a vědci tedy musí řešit další pozoruhodný přírodní fenomén.
„Viděli jsme samice v bezprostřední blízkosti samců, kteří na ně vypustili jejich nejsilnější křik,“ popsali vědci. „Strašně rádi bychom věděli, proč jsou samice ochotné sedět tak blízko něčemu tak ohlušujícímu,“ dodávají výzkumníci.
Vědci také zatím neví, proč je řev zvonovce bílého tak neskutečně hlasitý. Jedna z hypotéz vychází z toho, že právě amazonský prales je stále ještě prostředí s tak velkou biodiverzitou, že není lehké být v něm slyšet. Není náhodou, že tu žije množství těch nejhlasitějších zvířat – například proslulí vřešťani.
Video: zvonovec bílý v akci
Nepochopitelný mechanismus
Ještě větším tajemstvím je pak mechanismus, jak vůbec čtvrtkiloví ptáci dokážou něco tak hlasitého vydávat – z teorie anatomie by to mělo být vlastně nemožné. A také to musí být pro ptáky nesmírně energeticky vyčerpávající, proto také jejich písně trvají rekordně krátký čas.
Biologové hodlají zvonovce a jejich zvukové poměry zkoumat i v budoucnosti, nejen proto, aby se o nich dozvěděli víc, ale také doufají, že by mohli tyto znalosti využít v nějakých pokročilých biotechnologiích určených pro replikaci zvuku – třeba v budoucích generacích reproduktorů, sluchátek nebo další zvukové techniky inspirované přírodou.
Text: Martin Kolář