VIDEO: magické ptačí roje. Té nádheře neuvěříte
Na světě existuje jen málo zajímavějších věcí než je ptačí hejno. Podívejte se na jedno z nejhezčích videí – z produkce BBC.
Proč se vlastně ptáci do hejn sdružují? Důvodů je samozřejmě mnoho, ale nejdůležitější jsou tři.
Bez hejn by ptáci zřejmě nedokázali v přírodě přežít, stejně jako lidé se dokážou vyrovnat s nepřízní přírodních podmínek jen v sociálních skupinách.
Tři příčiny existence ptačích hejn:
1) Ochrana před dravci: Víc jedinců znamená víc párů očí a tím pádem i větší šanci na včasné zpozorování predátora a následné varování ostatních. Divoké husy například při každodenním hromadném hledání potravy vždy vyčleňují několik dospělých jedinců, kteří se krmení neúčastní a mají za úkol strážit ostatní. Zároveň platí, že když už se predátor objeví, jednolitá masa těl jej může od útoku odradit. Pozorování potvrzují, že predátoři si většinou vybírají osamocené a jinak oslabené kusy, pokud tedy hejno drží pohromadě, jsou jednotliví členové v relativním bezpečí. Stejně tak pozorování ukazují, že při útoku predátora ptáci vytvoří mnohem kompaktnější formaci.
V Kolumbii se přemnožili hroši. Může za to drogový baron
2) Hledání potravy: Pokud by měl každý jednotlivý pták hledat potravu sám, mnozí by trpěli hladem, zatímco jiní by našli nadbytek a nevyužili jej. V hejnu se pravděpodobně k zdrojům potravy navádějí a přispívají k vyšší efektivitě celku. Hejno též usnadňuje navigaci při migraci či přesunech za potravou. U některých druhů rovněž hejno usnadňuje sociální projevy a rozmnožování.
3) Šetření energií: Druhy větších ptáků, jako jsou například divoké husy, také využívají hejno pro létání ve formaci. To jim umožňuje šetřit síly, protože ptáci ve známé formaci ve tvaru V rozrážejí vzduch a jedincům v zadních řadách se letí snadněji. Z pozorovánívyplývá, že v takových případech jeden pták obvykle formaci vede, ale je také jasné, že tito vůdcové jsou pouze dočasní a ve vůdčí pozici se střídají, aby si tak všichni jednou za čas odpočinuli. Není však jasné, jestli se ptáci ve vedení střídají pravidelně v určitých časových intervalech, nebo jestli výkonnější ptáci jednoduše vedou hejno déle, dokud vystačí se silami.
(z bakalářské práce Jana Pospíšila Modelování hejn)