VIDEO: Lov v lese je náročný pro tygra, krahujce i pavouka. Dívejte se Primě PLAY
Najít správnou strategii lovu v lese není jednoduché. Podívejte se na Primě PLAY, jak se s tím v seriálu BBC Lov poprali různí živočichové.
Lesy pokrývají třetinu pevniny, skrývá se v nich polovina zvířecích druhů naší planety. Jsou to ale složitá místa na lov - nikdy nemáte přímou linii pohledu a chybí vám prostor k pronásledování, aniž byste se v tomto labyrintu své kořisti prozradili. Lesní lovec musí zvládnout umění lovu ze zálohy. Platí to o největším lesním predátorovi, tygru, stejně jako o miniaturním pavouku skákavce. Své jedinečné techniky lovu přizpůsobenému životu v lese mají ale i šimpanzi, krahujec nebo sobol. Porovnat si je můžete v dalším díle fascinujícího dokumentu Lov na Primě PLAY.
Tlupa šimpanzů v lese zpozorovala rychlé guerézy. Jsou o polovinu menší než šimpanzi a hlavně 30 metrů nad jejich hlavami. Jak si naši vzdálení příbuzní poradí s lovem hbitých gueréz uvidíte zde:
Tygr - mistr v maskování
Život tygra závisí na tom, aby se dokázal ukrýt. Pro kočkovitou šelmu vážící až 200 kilogramů to není nic jednoduchého. Trvá dva roky, než svou schopnost zmizet zdokonalí na maximum. Dokud kořist tygra vidí, k útoku dojít nemůže.
Tygří mládě se musí naučit našlapovat co nejtišeji v prostředí, kde vše pod nohama křupe. Klíčem k úspěchu je cvik a vytrvalost a mládě tygra mnohokrát neuspěje. Díky zkušenostem se ale z tygra postupně stává odborník na využití každé příležitosti. Aby utajil, že se blíží, přibližuje se proti větru ke stádu jelenů. Využívá hluku bouřky nebo deště. Když je ve vzdálenosti postačující k výpadu, znehybní. Posledním trikem lovícího tygra je dostat se ke kořisti nadosah, aniž by se vůbec pohnul. Nechá jelena přijít, co nejblíže. Pak zaútočí.
Krahujec - dělba práce podle ročních období
Najít v létě v lese správnou kořist je problém i pro samičku krahujce obecného. Aby byla schopná klást vejce, je mnohem větší, než její samec. Na začátku léta, kdy jsou stromy pokryté hustým listím, je samička závislá na loveckých schopnostech svého druha. Ten je zhruba poloviční a dokáže si obratně najít cestu labyrintem korun stromů.
Krahujec přepadává z vyvýšených pozorovatelen malé ptáky - každý den jich do hnízda odevzdá až deset. Pravidla hry se ale změní na podzim, kdy listnaté stromy shazují měkké a mrazu neodolné listy. Krytí, na které samec celé léto spoléhal, je pryč. Lov se mění ze hry na schovávanou ve férové pronásledování. Nyní je ve výhodě samice krahujce, která je větší. Její hmotnost jí dává sílu ulovit větší kořist.
Pro dospělého samce jsou sojky příliš velké. Nic ale nebrání tomu, aby se na sojkách cvičily v lovu mladé samice:
Poklad z dílny BBC
Osmidílný seriál Lov z dílny BBC vznikal tři roky a štáb sledoval nejznámější predátory planety od vyprahlých pouští po rozlehlé oceány. Vypjaté souboje mezi kořistí a jejími lovci, kdy v sázce na obou stranách není nic menšího, než přežití, vyžadovaly trpělivost a dokonalou práci kameramanů. Producent Atastair Fothergill, který spolupracuje s BBC a s Davidem Attenboroughem (v původním znění namluvil komentář k seriálu), spojil síly i se skladatelem Stevenem Priceem, držitelem Oscara za hudbu k filmu Gravitace.
Další část fascinujícího dokumentu Lov uvidíte na Primě PLAY.
(mih)