VIDEO: Lov na Primě PLAY - Největším lovcem oceánu je plejtvák, spořádá 4 tuny potravy denně
Jak loví žraloci, lachtani, plejtváci, delfíni a spousta dalších mořských živočichů se můžete podívat v dokumentu Lov na Primě PLAY.
Kdo je největším predátorem oceánu? Pokud tipujete žraloka, míříte vedle. Je jím plejtvák obrovský. Největší zvíře v oceánu se živí těmi nejmenšími v něm – krilem. Otevřít obrovskou tlamu pro plejtváka představuje takové úsilí, že to dělá, jen když je kril tvořený malými korýši podobnými krevetám dostatečně bohatý a koncentrovaný. Plejtvák je tak velký, že musí spořádat v průměru čtyři tuny potravy denně. Na podivuhodná úskalí lovu v mořích a oceánech se připravte v dokumentu Lov na Primě PLAY.
Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus), zvaný také modrá velryba, je největší v současnosti žijící živočich – dorůstá 33 metrů a hmotnosti 200 tun a jako mořský savec rodí živá mláďata. Velké rozměry umožňují plejtvákům cestovat na ohromné vzdálenosti. Ve dvojicích, maximálně trojicích plují všemi oceány od tropického pásma až k pólům a cestou hledají oblasti bohaté na kril. Při svých dlouhých cestách se vždy drží na mateřské polokouli a nikdy nepřekračují rovník. Proudnicový tvar těla umožňuje plejtvákům vyvinout rychlost kolem 37 km/hod.
Kril, někdy také krill, se vyskytuje především v polárních oblastech a převažujícím druhem je v něm krunýřovka krillová (Euphausia superba). Vydatné hejno krilu může mít v průměru stovky metrů. Plejtvák používá jazyk, aby dostal z tlamy vodu a zachycuje kril na plátech obrvených kostic po stranách. Aby se plejtvák nasytil, musí denně získat 1,5 milionu kilokalorií, k čemuž potřebuje v průměru 4 tuny potravy.
Plejtvák obrovský je chráněný, dnes přežívá jen několik stovek kusů.
Žraločí sněm
Žraloka hedvábného (Carcharhinus falciformis) lákají mořské proudy - jsou zdrojem potravy. Spolu se žralokem kladivounem (kladivoun obecný - Sphyrna zygaena) neustále cestují mezi Galapágami a izolovanými podmořskými horami ve východním Pacifiku. Na jejich zlověstný sněm se můžete podívat v následujím videu:
Unikátní seriál BBC
Osmidílný seriál z dílny BBC vznikal tři roky a štáb sledoval nejznámější predátory planety od vyprahlých pouští po rozlehlé oceány. Vypjaté souboje mezi kořistí a jejími lovci, kdy v sázce na obou stranách není nic menšího, než přežití, vyžadovaly trpělivost a dokonalou práci kameramanů. Producent Atastair Fothergill, který spolupracuje s BBC a s Davidem Attenboroughem (v původním znění namluvil komentář k seriálu), spojil síly i se skladatelem Stevenem Priceem, držitelem Oscara za hudbu k filmu Gravitace.
Záběry některých zvířat se dokumentaristům nepodařilo napoprvé natočit, takže se na místa natáčení vraceli často i za rok. Při tom filmaři využili na 75 džípů, deset vrtulníků a stejný počet letadel a dokonce i jednoho slona. Ten se ukázal jako nejlepší dopravní prostředek při pátrání po tygrovi v Indii.
Čtvrtou část dokumentu Lov uvidíte na Primě PLAY.
(mih)