Video: když se do sebe pustí stonožka a had, nemusí to být ten větší, kdo vyhraje
Překvapivý záznam boje hada a stonožky.
Stonožky a mnohonožky
Na první pohled vypadají tito tvorové „stejně“ a obrovské množství lidí je nerozeznává. Základní rozlišovací znak je poměrně jednoduchý – stačí se jim podívat na nohy. Zatímco stonožky nesou na každém tělním článku po jednom páru, mnohonožky mají páry dva. Je dobré vědět, že první pár nohou stonožky je přeměněn v kusadlové nožky s jedovou žlázou. Stonožky jimi omračují kořist, což jasně ukazuje na dravý způsob života. Mnohonožky jsou na rozdíl od nich většinou býložravé a liší se od plochého těla stožek těle, kruhovitým nebo polokruhovitým tělem.
Stonoha obrovská
Druh Scolopendra gigantea dosahující až 30 cm dokáže napadnou a zabít i malé obratlovce včetně ptáčat, ještěrek či hadů. Její poslední pár končetin je výrazně delší než ostatní a neslouží k pohybu, ale k obraně nebo uchopení kořisti. Protože špatně vidí, hlava je kryta chitinovým štítem a je opatřena párem tykadel. Zrak má stonoha slabý a orientuje se převážně pomocí chemoreceptorů.
Stonoha žije samotářsky, aktivní je převážně v noci. Je dravá, pohybuje se velmi rychle a také obratně šplhá. Loví hmyz, ještěrky, ale i drobné ptáky a savce. V jeskyních se dokáže zavěsit ke stropu a chytat netopýry v letu. Je velmi agresivní, její kousnutí je bolestivé a způsobuje několikadenní nevolnost a horečku, pro zdravého dospělého člověka však nebývá smrtelné. Možná i toto riziko láká její chovatele.
Boj stonohy (Scolopendra) s hadem nabízíme na našem videu. To, že je had větší, neznamená, že musí zvítězit.
Text: Topi Pigula