Mluvící dinosaurus ve videu vyzývá k řešení klimatické krize. K jaké apokalypse přirovnal fosilní paliva?
Nahrávka s vyhynulým pravěkým ještěrem nabádá lidstvo, aby se vyhnulo vyhlazení.
Změny klimatu, globální oteplování, úbytek ledovců, vysychání jezer i řek. To je jen hrstka témat, která se pravidelně rozebírají na klimatických summitech či zasedáních vlád a organizací, které se snaží přijít s řešením, jak snížit vzrůstající teplotu Země. A jedním z advokátů změn se nyní stává mluvící dinosaurus Frankie, který hlasem známých herců apeluje na lidstvo, ať se vyhne vyhlazení. Proč? Protože o tom něco málo ví…
Dotování paliva je jako dotovat asteroidy
Frankie se objevil na zasedání OSN na konci října 2021 a šlo pochopitelně o počítačovou animaci, která mluvícímu dinosaurovi přiřkla podobu velociraptora jako z filmu Jurský svět. V angličtině mu svůj hlas propůjčil Jack Black a v dánštině například herec Nikolaj Coster-Waldau, kterého můžete znát třeba jako Jaimeho Lannistera ze seriálu Hra o trůny. Smyslem vzkazu bylo upozornit, že podle jejich pohledu nemíří lidstvo za zrovna veselou etapou své existence a že je potřeba učinit taková opatření, která nebudou mít za následek jeho vyhubení.
„Nechat se vyhubit není nic moc, ale jít tomu naproti? To je ta nejšílenější věc, jakou jsem za uplynulých 70 milionů let slyšel,“ řekl Frankie ve svém přibližně minutovém proslovu. „My jsme měli aspoň ten asteroid, ale co máte vy? Míříte ke klimatické katastrofě, a přesto vlády ročně utrácejí miliardy za dotace na fosilní paliva,“ zní další Franikeho výtky a vysvětluje, že je to stejné, jako kdyby dinosauři kdysi dotovali asteroidy. „Právě tohle ale teď děláte,“ dodává velociraptor, kterému následně plénum OSN tleská.
64% of us believe that #ClimateChange is an emergency and that we need to take action now.
— Frankie The Dino (@frankiethedino) November 3, 2021
Our voice is growing louder. Make your voice heard. It's now or never. #DontChooseExtinction pic.twitter.com/6zQgyoEjBC
Jeden zásah na řešení krize nestačí
Primární snahou vlád jednotlivých zemí by tedy mělo být snížení dotací na fosilní paliva, čímž by mělo dojít na snížení emisí skleníkových plynů a záchraně naší planety. S tím souhlasí například klimatolog Michael Mann z Pensylvánské státní univerzity. Dodává ale, že klimatické krizi se nelze vyhnout jen tímto jedním zásahem. „Prioritou by mělo být snižování emisí. Zbavení se dotací na fosilní paliva je jen jedním z prvků. Stejně tak ale i pobídky pro obnovitelné zdroje energie a stanovení cen uhlíku,“ řekl Mann. „Nechtěl bych svalovat břemeno na žádný z těchto mechanismů. Potřebujeme je všechny,“ dodal ve svém prohlášení pro magazín Live Science.
Na druhou stranu je ale nutné poukázat na skutečnost, že ne všichni vědci a klimatologové jsou přesvědčeni, že by narůstající teplota země byla uměle způsobena právě lidmi. Například už v roce 2001 publikovala univerzita v Ohiu studii klimatologa Roberta Essenhighe, který celý proces označuje za zcela přirozený. Operuje nejen s tezí, že lidstvo přispívá k celkovému úhrnu uhlíkových emisí jen několika procenty, ale především staví své argumenty na teorii týkající se Severního ledového oceánu.
Ten podle Essenghighových závěrů slouží jako ochlazovač celé planety, ovšem až v momentě, kdy celý roztaje. Do té doby totiž zadržuje spoustu vody, která se nedostane do atmosféry, aby mohla následně v podobě srážek spadnout na zem. A právě kvůli cyklu, opakujícím se přibližně každých 100 000 letech, dochází k setrvalé oscilaci globálních teplot. Podle Essenghighe jsme v tuto chvíli na vrcholu jedné sinusoidy a v nadcházejících desítkách let nás údajně čeká pokles k době ledové.