VIDEO: Biologové poprvé nafilmovali obří 15 metrů dlouhou rybu
Oceány jsou stále ještě pokladnicí vydávající nečekané poklady. A to i v 21. století…
O existenci obřího mořského hada byly přesvědčené celé generace rybářů a námořníků. Osvícenská věda se jejich pověrám vysmála. O to větší však bylo překvapení vědců, když opravdu objevili obří rybu s hadovitým tělem velkou jako rybářská loď.
O existenci této ryby, později pojmenované hlístoun červenohřívý, sice už víme od 18. století, ale viděli jsme ji jen párkrát. Ryba bývá přezdívaná také „král sleďů“ – námořníci ji totiž pozorovali většinou tehdy, když táhli sledi a považovali ji za jejich krále, který ryby vede. Podle mnoha současných ichtyologů to byl právě hlístoun, kdo dal vzniknout pověstem o mořských hadech a dalších pozoruhodných příšerách. Protože dokáže plavat i svisle, mohl námořníkům připomínat třeba i dlouhé chapadlo obrovské chobotnice…
První video hlístouna vzniklo roku 2010, to se na něm král sleďů ale jen mihnul. Navíc dost dlouho trvalo, než si pozorovatelé vůbec uvědomili, že jde o rybu – nejprve si mysleli, že pozorují jen uvolněnou trubici z ropné plošiny. Vědci z Louisianské univerzity však ve svém výzkumu pokračovali i nadále – a letos měli konečně štěstí. Podařilo se jim hlístouna nafilmovat v jeho přirozeném prostředí. A ty záběry vypadají opravdu skvěle:
Jinak si musíme vystačit jen s mrtvými kusy vyplavenými na břeh nebo s exempláři náhodou ulovenými námořníky. Proč je pozorování hlístouna tak výjimečné? Souvisí to především s jeho životem v mořských hlubinách. Jen málokdy se dostane nad 1500 metrů, většinu života prožije osamoceně v hloubce kolem dvou kilometrů pod hladinou.
Nafilmovaní hlístouni měřili kolem šesti metrů, ti největší ulovení však měli až 12 metrů a vážili téměř 300 kilogramů. Vědci však pracují s tím, že v oceánech mohou žít dokonce až 15–17metrové exempláře tohoto podivuhodného tvora.
Podívejte se ještě do galerie, jak je "mořský had" velký ve srovnání s člověkem: