Větrné elektrárny mění oceány. Obrovským a zcela nečekaným způsobem
Ekologii v prostředí mořských mělčin narušují větrné elektrárny.
Světové oceány jsou stále plnější větrných elektráren. Například v Evropě je cílem, aby do roku 2030 dodávaly nejméně čtyři procenta veškeré elektřiny na kontinentu. To vyvolává stále větší poptávku po tomto zdroji elektřiny – ale současně přibývá otázek: jaký je vliv tohoto podnikání na přírodu?
Větrníky, které stojí v oceánech, jsou mnohem větší než ty, které známe z pevniny. Ty největší mohou být až 200 metrů vysoké a každý je schopen z větru získat až devět megawattů energie. To, co z nich vidíme, je sice působivé, ale většina jejich hmotnosti se ukrývá pod hladinou v podobě železa, betonu a železobetonu.
Podmořský pokoj - Obrázek 9 Zdroj: Jesper Anhede
Tyto základy větrníků se už stačily stát jádrem velmi komplexních ekosystémů, které stále více budí zájem ekologů i mořských biologů. Například v Severním moři, kde stojí většina evropských elektráren, je dominantním druhem na tomto místě jeden druh mušle. Krmí se rostlinným planktonem, který jsou schopny filtrovat z vody, samy se ale stávají potravou pro další druhy zvířat, především pro kraby a ryby. Celý tento proces může mít značný dopad na to, jak funguje systém získávání potravy a tedy vlastně i celý ekosystém v tomto moři. Jak velký je?
Rozhodli se to prozkoumat experti z Helmholzova střediska pro materiály a pobřežní výzkum, tým vedla Karla Slaviková. Podle jejich výzkumu, který byl zveřejněn v polovině září, je dopad větrníků značný, nečekaný a – a to je zásadní – zcela blahodárný.
Větrná farma v Německu
Vědci v rámci jejich výzkumu měřili dopad změn a pak podle něj vytvořili počítačový model, který je schopný předvídat další vývoj. Biologové vycházeli z množství biomasy mušlí, které mohou základnu jednoho větrníku obývat – už jen ta nečekaně velká: jedná se přibližně o čtyři tuny mušlí. Z mapy současných i budoucích větrných farem v Severním moři pak vytvořili model, který předvídá šíření mušlí do roku 2030 i to, jaký to bude mít vliv na celý ekosystém.
Je zásadní. V současnosti jsou mušle schopné žít jen podél pobřeží – logicky, protože mohou existovat jen v mělké vodě. Základny elektráren pro ně taková malá pobřeží vytvářejí daleko od břehů a umožňují jim se tak šířit na místa, kam se doposud dostat nemohly. Celkový nárůst množství mušlí do roku 2030 díky elektrárnám se pohybuje kolem 20 procent!
Podmořský život - medůzy Zdroj: http://pixabay.com
Na to se podle vědců nabaluje další obrovské množství pozitivních efektů – mušle mohou likvidovat jinak přemnožený rostlinný plankton, kolem elektráren navíc vznikají jakési oázy, kde ryby mohou žít zcela bez rizika. Proč? V okolí elektráren je z bezpečnostních důvodů zakázaný rybolov, takže ryby tu jsou v bezpečí před jejich hlavním predátorem – člověkem.
Text: MK