Vědci našli největšího dinosaura na světě. A pozor, nebyl ani dospělý!
Nový rekord v dinosauří říši. Kam až dosáhne jejich monstrozita?
Dinosauři fascinují svými loveckými schopnostmi. Tyranosaurus rex byl králem dravých dinosaurů, titanosauři byli zase jejich obrovití Titáni. Už víme, kde je vrchol pravěkého gigantismu?
Mezi dinosaury patřil jak obrovský brontosaurus, tak dravý Tyranosaurus rex. Žádný z nich ale zdaleka nedosahoval váhy nově objeveného druhu pojmenovaného Dreadnoughtus schrani. Dokonce ani sedm vzrostlých tyranosaurů by váhou nepředčilo jednoho „dreadnoughta“! Vědci odhadovaná váha nalezeného jedince je 59,3 tuny, ale v tisku se vyskytly spekulace o váze až 65 tun.
Archeologům se povedlo vykopat takřka kompletní kostru, takže odhad velikosti i váhy byl poměrně jednoduchý. Hmotnost mimo jiné odpovídá nosnosti končetin. Průměr kostí či výška i délka tvora se dá z kosterních pozůstatků spolehlivě odhadnout.
Ovšem zmiňovaná váha není v rámci tohoto druhu ještě pořád definitivní. „Kosterní nález ukazuje, že když toto takřka 60 tunové zvíře zemřelo, nebylo ještě zcela vyvinuté,“ říká Kenneth Lacovara, profesor na Drexel University College of Arts, vedoucí patagonských vykopávek. Dreadnoughtus byl, podobně jako ostatní titanosauři, býložravcem. Masožravý lovec s váhou 20–30 tun, což je váha býložravého apatosaura, by vzhledem k množství potravy, kterou musel ulovit a zkonzumovat, zřejmě neměl moc šťastné vyhlídky.
Ačkoli to podle oblíbenosti dinosaurů vypadá, že se jedná o dokonale prozkoumanou skupinu pravěkých zvířat, jsme pořád na prahu poznání jejich ekologie a etologie. Pořád ještě nevíme, do jakých maximálních rozměrů dinosauří „Titáni“ mohli dorůst. Kolikrát se vlastně u nich vyvinul gigantismus? Některé teorie mluví o jednom „startu“, jiné připouštějí začátků několik. „Dreadnoughtus nabízí bezprecedentní okno do anatomie a biomechaniky největších zvířat, která kdy chodila na Zemi,“ píše Rachel Ewing na serveru Drexelské univerzity.
Obři z Ameriky
"Titanosauři jsou pozoruhodnou skupinu dinosaurů s druhy od hmotnosti krávy k hmotnosti vorvaně nebo i více. Největší titanosauři stále zůstávají záhadou, protože téměř ve všech případech jsou jejich fosílie značně neúplné," řekl přírodovědec Matthew Lamanna. Pro příklad nemusíme z Patagonie chodit příliš daleko. Jiný velký patagonský gigant, Elaltitan, vážil podle odhadů 47 tun a Argentinosaurus dosahoval délky až 35 m a s výškou 21 m mohl být těžší než Dreadnoughtus.
Spekulace: Název může být odvozen i od anglického pojmenování bitvení lodi – dreadnought... Problémem ovšem je, že jak v případě Argentinosaura, tak Elaltitana, jsou z vykopávek známy jen fragmenty. Celkový počet nalezených kostních fragmentů „Dreadnoughta“ dosahuje 100 kusů, a vědcům tak umožňuje mnohem detailnější pohled. Ti všechny kosti nově objeveného druhu naskenovali a digitálně sestavili kostru, na níž je možné nechat digitálně „narůst“ svaly. Dva jedinci zahynuli tak „nešťastně“, že jejich těla byla rychle pohřbena pod nánosem říčních sedimentů. „Jejich neštěstí je naše štěstí,“ komentoval skon prof. Lacovara. Český překlad jména Dreadnoughtus je „Nebojsa“, tedy správněji „ten, který se ničeho nebojí“ a bezesporu odkazuje na velikost. Kam až dinosauři mohli vyrůst? Zdá se, že víme, že to zatím nevíme.
Topi Pigula