23. prosince 2019 06:00

V USA se smí od prosince zabíjet spící medvědi a může se na ně i střílet z letadel

Na začátku prosince podepsal prezident Donald Trump zákon, jímž zrušil omezení lovu medvědů na Aljašce, které zavedla předchozí Obamova vláda. Od 2. prosince tedy smí lovci stopovat a zabíjet hibernující medvědy.

Američtí lovci se mohou radovat

Tato změna jde na ruku lovcům, kteří se zaměřují na medvědy, ale i na vlky. Také oni smí být nyní loveni i v jejich norách, zákon navíc povoluje lovcům střílet zvířata z vrtulníků.

Zákon se týká chování na 76,8 aktech federálního území po celé Aljašce, prosadili ho dva republikánští senátoři. Senátorka Lisa Murkowski označila starou regulaci za „špatnou pro Aljašku, špatnou pro lovce, špatnou pro původní domorodé obyvatelstvo, špatnou pro Ameriku“ - a také jako přímý útok na práva států.

Ochránci zvířat volají po ochraně medvědů i vlků

Dalším argumentem bylo, že změna prospěje obyvatelům Aljašky, kteří si cení lovu jako hluboké části své kultury. Naopak velký problém se změnou má řada organizací na ochranu zvířat, například Humane Society of the United States. „Mělo by to šokovat každého milovníka zvířat v Americe,“ uvedli její zástupci. „Teď budeme sledovat, jak se vraždí vlčí rodiny v norách a medvědi jsou pronásledováni z letadel.“

Naopak zastánci změny tvrdí, že o zvířata sama o sobě jde vlastně až v poslední řadě. „Musíme pochopit, že tohle není o maličkých ledních medvědech, malých medvědech grizzly nebo vlcích z televize. Tohle je o právu státu, aby si o tom sám rozhodoval, ne aby se mu do toho pletla federální vláda,“ uvedl republikánský politik Don Young. „Chceme se sami starat a sami rozhodovat a lovu a rybolovu. Aby byl udržitelný a aby tu ryby a kořist byly navždy.“

Podle řady státních úřadníků je změna nesmyslná. Brett Hartl, ředitel Centra pro biologickou různorodost uvedl, že zabíjet predátory takto krutým a nesportovním způsobem je ohavné.

Co to udělá s medvědy?

Medvědi lední jsou v současnosti označení za zranitelné zvíře. Hrozí jim nejvíce klimatické změny, které mění jejich přirozené území. Musí se těmto změnám přizpůsobovat, což má značný dopad na jejich způsob života. Mění kořist, na mnoha místech se dnes živí místo masem zvířat raději už jen vajíčky ptáků.

Podobně jsou na tom i medvědi grizzly. Ti jsou zase v USA odkázaní na lov lososů. Jenže tyto ryby se nedokáží vytřít v teplejší vodě, takže jich rychle ubývá a to má zase dopad na tyto predátory. Doposud bylo snahou tato zvířata chránit, ale právě klimatická změna mění jejich chování natolik, že se dostávají častěji do kontaktu s lidmi a civilizací. Řada míst se pak může cítit ohrožená a mnohdy opravdu o ohrožení jde – snaha o regulaci počtu těchto zvířat, přestože jejich počty reálně klesají, tedy vypadá z pohledu ochrany obyvatel logicky. Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský