V Americe objevili neznámého ptakoještěra. Byl zcela bizarní!
V Brazílii našli nový druh pterosaurů; byli prý velmi družní.
V jediné lokalitě na jihu Brazílie se našly fosílie téměř 50 exemplářů dosud neznámého druhu okřídlených ptakoještěrů (pterosaurů). Tito druhohorní plazi tam asi před 100 miliony lety žili v oáze a podle závěru badatelů šlo o velmi družné živočichy, citovala dnes agentura DPA z odborného časopisu PLOS ONE.
Pozůstatky pterosaurů se nacházejí na všech kontinentech, ale dosud šlo vždy o nálezy jen několika málo fosílií. V Brazílii se ale teď podařilo nalézt stovky fosílií patřících nejméně 47, ale spíše více, jedincům stejného druhu na jediném místě, což je rarita. Zároveň jde také o dosud nejjižnější doložený výskyt pterosaurů na světě.
Objevitelé pojmenovali tento dosud neznámý druh Caiuajara dobruskii, v rámci skupiny pterosaurů je řazen k čeledi Tapejaridae.
Většina z těchto nalezených zvířat zemřela velmi mladá. Z dospělých jedinců mají vědci k dispozici jen dvě lebky a tři pažní kosti. Rozpětí křídel u jedinců z této lokality se pohybovalo od 65 centimetrů do 2,35 metru. Zvláště nápadným znakem tohoto druhu je výrazný kostní hřeben na hlavě. U mláďat byl menší a nakloněný na stranu, u dospělých jedinců byl velký a napřímený.
Tito pterosauři žili patrně v oáze uprostřed pouště nedaleko dnešního města Cruzeiro do Oeste v jihobrazilském státě Paraná, fosílie se našly na území 20 metrů čtverečních. Po smrti ostatky ptakoještěrů spláchla voda, překryly je sedimenty a posléze zkameněly. Příčinu jejich skonu vědci neznají. V úvahu přichází například písečná bouře nebo období sucha. Nalezení jedinci pocházejí ovšem z různých nálezových vrstev, což vede k domněnce, že nezemřeli všichni najednou.
Vědci se dále domnívají, že tento druh pterosaurů v dané lokalitě žil dlouhodobě, nebo tam ptakoještěři pravidelně migrovali.
Ptakoještěři bývají někdy mylně řazeni k dinosaurům, jsou však pouze jejich příbuznou vývojovou linií.
ČTK