Šok pro turisty: jeden z nejkrásnějších ostrovů světa je celý z výkalů…
Docela šok, zejména pro turisty… Reklamní letáky mluví o bílém cukrově jemném písku a korálových základech, ve skutečnosti drtivou většinu ostrova Vakkaru tvoří výkaly…
Ostrov leží v malebném prostředí Malediv, rostou na něm palmy a voda kolem něj je opravdu křišťálově čistá. Na první pohled idylka – tedy do té doby, dokud na něj nevypustíte vědce s jejich přístroji…
Geologové z Exeterské univerzity, kteří studovali strukturu tohoto rajského ostrova, zjistili, že 85 procent ostrova vytvořily výkal ryb, konkrétně ploskozubcovité ryby. Možná je znáte spíš jako „papouščí ryby“ – opravdu papoušky poněkud připomínají. Své ostré zobany používají k oždibování korálů a pak nestrávené zbytky vylučují. A díky mořským proudům se tyto sedimenty ze širokého okolí shromažďují právě na místě, kde z nich během generací vznikl ostrov Vakkaru.
Zbytek ostrova je tvořen ze zbytků řas Halimeda, především jde o písek. Vědci si už řadu let lámali hlavu, kde se berou sedimenty, z nichž jsou tvořené ostrůvky ne-korálového původu. V tomto případě je odpověď zcela jednoznačná – ale možná se stejné dočkáme i v budoucnosti u jiných ostrůvků.
Prostě ryba-papoušek...
Že mají ryby oždibávající korály nějaký vliv na geologické procesy, tušili vědci už dlouho, ale že tak obrovský, to je naprostá novinka. Ploskozubci se neživí přímo korálem, ale polypy, kteří korálové útesy vytvářejí. Korálu však při lovu na bezobratlé tvorečky stejně zkonzumují dostatek, aby to mělo geologický vliv. Podle geologů na Maledivách ročně tyto ryby vytvoří 500 000 kilogramů nového písku!
Ryby nikdy korál nezničí – naopak mají velmi pozitivní vliv na jeho růst. Likvidují totiž současně i řasy, které by jinak škodily korálům…