Nejhorší bouře za posledních 30 let se blíží do Česka. Hrozí i tornáda
Překlopené letadlo
Dudley se stává minulostí, v jeho stopách ale přichází sněhová bouře Eunice.
Bouře Dudley se přehnala od západu Evropou a do Česka se opřela s nečekanou silou. Nárazový vítr v nížinách dosahoval až 100 km/h (na Sněžce dokonce 150 km/h) a už první den se kvůli řádění Dudleyho ocitlo bez elektřiny přes 300 000 domácností. Dudleymu v patách se ale na Evropu řítí další nadělení – jde o sněhovou bouři Eunice, která má být nejhorším živlem svého druhu za posledních 30 let.
Windy conditions in Europe have come all the way across the Atlantic. This is just the beginning of an exceptional wind episode.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) February 16, 2022
Friday ⚠️ Storm Eunice really is concerning. Not your usual wind storm. Significant damage now likely through densely populated Northwest Europe. pic.twitter.com/j9uYsB6Bkd
Zatímco Dudley se víkendu nejspíš nedožije a postupně vyprchá někde na sever od nás nad Baltským mořem, jeho nástupkyně Eunice má podle prognóz kromě Británie, Německa a Francie udeřit i na Česko. Dorazí k nám zřejmě v sobotu a za sebou povleče blizard, silný, suchý vítr, sníh, déšť a vyloučená nejsou ani tornáda. Vliv bouře by mohl být patrný po několik následujících dnů.
Looking ahead to #StormEunice on Friday, we are expecting to see even more dangerous weather conditions moving in 💨
— Met Office (@metoffice) February 16, 2022
Here are the forecast wind gusts 👇 pic.twitter.com/n7OHiU7vLJ
Ve Walesu nebudou jezdit vlaky
Eunice ale nejprve udeří na pobřeží jihozápadní Anglie a Walesu silou orkánu s rychlostí až 150 kilometrů v hodině. Podle britské meteorologické služby mohou být lidé v ohrožení života kvůli létajícím troskám a pravděpodobné je i vážné poškození budov a elektrického vedení. Ve Walesu navíc nebudou dočasně jezdit vlaky.
boure wales main Zdroj: Getty Images
Z hlediska bouří byl začátek roku 2022 poměrně klidným, vše se změnilo v polovině února dvojicí silných bouří Dudley a Eunice, které udeřily z Atlantiku na pevninu. Rozmary počasí se nevyhýbají ani evropskému vnitrozemí –- ve východní Evropě se v důsledku oteplování klimatu dostaly teploty v lednu a únoru o 1–3 stupně Celsia nad dlouhodobý normál a na Ukrajině tak zažili nejteplejší zimu za posledních 30 let.
ZDROJ: SEVERE WEATHER EUROPE