Smutný rekord: Ve vzduchu je nejvíc CO2 za 800 000 let. Pomůže NASA?
Červenec je už třetím měsícem v řadě, kdy vystoupaly hodnoty CO2 nad hranici 400 bodů...
Podle údajů amerických přístrojů je CO2 v atmosféře teď nejvíc od doby před 800 000 lety. NASA ve stejnou dobu, kdy tato data přišla, vypustila družici, která má čísla ověřit.
Satelit OCO-2 amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro měření množství oxidu uhličitého v atmosféře je po jednodenním zpoždění na oběžné dráze. Podle agentury AP ho tam z letecké základny Vandenberg v Kalifornii úspěšně vynesla raketa Delta 2.
Start byl původně naplánován na úterý, ale na poslední chvíli musel být odložen. Podle sdělení americké kosmické agentury si odklad vyžádaly technické problémy. Podle úterních informací mělo jít o potíže s nosnou raketou vyrobenou společností United Launch Alliance (ULA). Agentura AP dnes ale napsala, že chyba byla na pozemním zařízení.
Družice OCO-2 (Orbiting Carbon Observatory-2) má Zemi oblétat každých 99 minut na nízké oběžné dráze ve výšce 700 kilometrů. Má poskytovat ucelenější přehled o lidských a přírodních emisích kysličníku uhličitého a o tom, nakolik ho zpětně pohlcují oceány a lesy.
Už teď se ale ví, že hladina plynu v atmosféře je při lidské produkci více než 40 miliard tun ročně nejvyšší za posledních nejméně 800 000 let. V současnosti podle vědců zůstává v ovzduší necelá polovina množství kysličníku uhličitého vyprodukovaného lidstvem.
NASA chtěla satelit monitorující z oběžné dráhy oxid uhličitý v ovzduší vypustit už před pěti lety. OCO-1 ale v únoru 2009 skončil v oceánu u Antarktidy kvůli selhání nosné rakety Taurus XL.
ČTK