Sledování přírodovědných dokumentů dělá lidi šťastnějšími, tvrdí nová studie
Stres potlačuje imunitu... a přírodovědné dokumenty potlačují stres.
Vědecká studie dokázala, že kdo sleduje přírodovědné dokumenty, ten je šťastnější. A kdo je šťastnější, logicky je méně ve stresu!
Pokus na 7 500 účastnících
Představte si scénu, při níž leguán prchá před smečkou hadů, nebo záběry milování kudlanek, kdy dramatická hudba naznačuje fakt, že milenec ztratí hlavu a kudlanka získá živiny pro potomstvo. Stresují vás? Asi poněkud ano, přece jen jde o drama. Ale v celkovém pojetí vás dokument uklidní. V tomto konkrétním případě leguán utekl a oplodněná kudlanka si dala milence k večeři. Nejde o jeden záběr, jednu scénu, ale o to, jak na nás přírodovědné dokumenty působí jako celek.
„V rámci globálního projektu vědci použili špičkovou technologii mapování obličeje na 7 500 účastnících ze široké škály národností – včetně USA, Velké Británie, Singapuru, Indie, Jižní Afriky a Austrálie – ke čtení emocí v reálném čase při sledování krátkých klipů řady televizních programů včetně zpráv, dramat a samozřejmě Planety Země II,“ píše popularizátorka vědy Katy Evans na serveru iflscence.com.
Příroda rovná se pohoda
Být v přírodě má samozřejmě nesrovnatelně větší dopad na naši psychickou a zejména fyzickou kondici než její sledování v televizi – byť v sebelepším dokumentu. Nicméně málokdo si vyrazí do přírody navečer, kdy mu zbyla hodinka volného času. Dokumentární pořady sice nejsou samospásné, jejich měřitelný dopad na psychiku člověka je však (na rozdíl od stejného času stráveného například diskuzemi na některé ze sociálních sítí) bezesporu kladný.
Studie také zahrnovala přezkoumání 150 existujících vědeckých prací, které zjišťovaly souvislost mezi přírodou a lidským štěstím a pohodou. Profesor Dacher Keltner, zabývající se v UC Berkeley studiem emocí, dospěl k závěru, že spojení s přírodou zvýšilo naši pozornost, kognitivní výkon a pocit klidu, což z nás udělalo prosociální, efektivnější týmové hráče. A dokonce by mohlo zlepšit naši fyzickou pohodu.
„Posuny emocí v důsledku sledování této silné série přírodních dějin jsou významné, protože víme, že úžas a spokojenost jsou základem lidského štěstí,“ řekl Keltner. „Pokud lidé zažívají pocit úžasu, je pravděpodobnější, že projeví empatické a charitativní chování, a navíc se ukázalo, že lépe zvládají stres.“
Co to znamená?
Studie popisující výsledek spolupráce mezi BBC, tvůrci Planety Země II a Kalifornskou univerzitou v Berkeley je pro milovníky přírodovědných pořadů, který na našem webu nemáme zrovna málo, velmi potěšující. Sledování dokumentárních filmů o přírodě významně zvyšuje naše štěstí a snižuje stres a úzkost. Pokud vám tedy během karantény zbyde nějaký čas a dostanete chuť na pěkný dokument (a zároveň chcete kapánek posílit imunitu!), víte, kam sáhnout.