11. srpna 2017 16:52

Shakira žije jako vosa, Pink Floyd jako kreveta a David Bowie jako pavouk

Pojmenováním nového druhu můžete dát najevo svůj hudební vkus. Tady jsou příklady.

Mravenec Radiohead

Mravenci patří mezi oblíbené organismy celé řady zoologů (odborníci na mravence se nazývají myrmekologové). Není divu, je jich na světě více než 10 000 známých druhů a snad kromě arktických a antarktických mrazivých dálav obývají všechny suchozemské ekosystémy. Od vrcholků stromů po pouště, pralesy i podzemní „sídliště“. A stále jsou popisovány další a další druhy. Jeden z posledních dostal název Sericomyrmex radioheadi. Dva vědci z the Smithsonian's National Museum of Natural History vzdali hold kapele Radiohead tím, že mravence rodu Sericomyrmex pojmenovali právě po této britské skupině.

Beyoncé je ovád...

Těžko říci, zdali zpěvačka Beoyncé našla v entomologovi Lessardovi svého obdivovatele, či jej naopak nějak popudila, v každém případě jejím jménem poctil ováda. Scaptia beyonceae se vyskytuje v Austrálii, konkrétně v queenslandském úrodném platu Atherton Tableland, a i když nikdo neví, jak dlouho se už na Zemi vyskytuje, pro vědu byl popsán až roku 2011. Dost možná to ale nemá se zpěvem Beyoncé vůbec nic společného. Na blogu Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) totiž autor popisu nechal toto vysvětlení: „Byla to jedinečná hustá zlatá srst na břišní straně, která mě vedla k tomu, abych pojmenoval tuto mušku na počest interpretky Beyoncé, a zároveň mi dala příležitost ukázat zábavnou stránku taxonomie pojmenování druhů."

… a Pink Floyd zase krevetka

Pink je anglické označení růžové barvy, umělecké jméno americké zpěvačky Alecie Beth Moore. Ovšem obyčejné Pink pro ni bylo zřejmě málo cool, tak se píše P!nk. A do třetice, Pink Floyd je extrémně populární a dnes už kultovní anglická hudební skupina založená v roce 1964, která prodala více než 200 milionů alb po celém světě. Není divu, že i ona se dostala do zoologického názvosloví. Konkrétně jde o krevetku s velkým růžovým klepetem. Jméno Synalpheus pinkfloydi odráží nejen barvu klepeta, ale skrývá v sobě i narážku na zvuk kapely. Jedná se vlastně o novinku, Synalpheus pinkfloydi byla popsána až letos. Zvuk, který způsobuje tím, že přitiskne čelisti klepeta, dosahuje 210 decibelů a může zabít blízké malé ryby. A Pink Floyd taky nehráli zrovna potichu.

Lady Gaga musí být vždy extravagantní

Až doposud jsme se bavili o jednotlivých druzích, v případě Lady Gaga udělejme výjimku. Tedy vlastně ne ani tak my, jako Kathleen Pryer, profesorka biologie na Duke University. „Pryořiny vycvičené oči si všimly, jak vypadají gametofyty kapradiny. Vypadaly jako oděny do kostýmů Armani Prive ve tvaru srdce, který Gaga nosila v roce 2010 na Grammy Awards,“ napsal server Popular Science. Kdyby se jednalo o muže, dá se předpokládat, že šatů Lady Gaga by si asi nevšiml. Když se podíváte na obrázek ganetofytu druhu Gaga germanotta a na fotku z roku 2010 z předávání cen Grammy, musíte mu dát za pravdu. Pro MTV o své práci Kathleen Pryer řekla: “Studujeme zejména skupinu kapradin rodu Cheilanthes, jichž je 500 nebo 600 druhů a mnoho z nich má tendenci být více přizpůsobeno životu v pouštních situacích, což je pro kapradiny neobvyklé. Dělám spoustu molekulárního sekvenování, dívám se na hodně rostlinného materiálu a často trávím čas v terénu. Teď jsme v okamžiku, kdy uzavíráme konkrétní práci a máme dostatek důkazů, abychom mohli shrnout všechna data a říct: "Hm, tady je skupina, která je opravdu ve špatném rodu. Musíme jí dát nové jméno." A světový tisk oběhla zpráva, že Lady Gaga má své kapradí.

Hrůzná Shakira

Představte si vosičku, která vbodne do těla své oběti kladélko a vyvíjející se larvička vyžírá svou oběť zaživa zevnitř. Ostatně o podobných parazitech jsme už několikrát psali. Biologové Eduard Shimbori a Scott Shaw, kteří roku 2014 popsali druh vosičky Aleiodes shakirae, se shodli na tom, že postižená a umírající housenka má podobně trhavé pohyby, jako Shakira když tančí. Zdůvodnění názvu je to poněkud bizardní, ale prošlo to. Aby to Lady Gaga nebylo líto, tak i ona se stala parazitickou vosičkou, konkrétně ve druhu Aleiodes gaga.

Bowie jako zamlada

20. ledna 2016 zemřel ve věku 69 David Bowie. Ale zůstává s lidstvem ve jméně malajského pavouka Heteropoda davidbowie žijícího v Cameronské vysočině. Popsán byl Peterem Jägerem v roce 2008 a důvodem pojmenování má být nejen pocta Bowieho písni Glass Spider (Skleněný pavouk) z alba 1987 Never Let Me Down, ale zejména podobnosti čelního pohledu na pavoučí hlavu, která má připomínat malovanou tvář zpěváka v jeho rané kariéře.

Průkopníci byli Beatles

Jste-li milovníci Beatles, tak znáte proslavenou skladbu Lucy in the Sky with Diamonds. Pokud se zajímáte o původ lidského rodu, bezesporu vám neunikl nález z roku 1974. Poblíž etiopského Hadaru našla mezinárodní expedice fosilii samičky druhu Australopithecus afarensis. Tato australopitéčí dáma dostala jméno Lucy, nejednalo se tedy o pojmenování druhu, ale tohoto konkrétního jedince. Nicméně jak už asi tušíte, i tady hrála hudba svou roli. Právě při nálezu hráli vědcům do sluchátek Beatles a skladba o „Lucce“. Oficiální označení nálezu je AL 288-1, což uznejme, příliš atraktivně nezní.

Popisování nového druhu se na jednu stranu řídí poměrně striktními pravidly zoologické nomenklatury (zůstaňme u zvířat), ale na druhou stranu, pokud jsou dodržena, má vědec dost volnou ruku. A někdy to může být poněkud zavádějící. Fosilní dřevina Sassafrasoxylon gottwaldii nemá s naším komunistickým prezidentem Klementem Gottwaldem pranic společného.

Když v dubnu roku 2001 sbíral paleontolog amatér Petr Kolář fosilie ve vápencích Barrandienu a narazil na ocasní štít neznámého druhu trilobita čeledi Homalonotidae, pojmenoval ho Ormathops novaki. Nešlo ale jen tak o nějakého běžného Nováka, ale o Otomara P. Nováka, jediného přímého žáka Joachima Barranda. Od Novákova narození v té době uplynulo 150 let. Tak na jeho počest dostal 400 milionů let starý trilobit jméno Ormathops novaki. Otomar P. Novák navíc zůstal zvěčněn ve jménech rodů trilobitů Novakella a Novakaspis. Ale vraťme se zpět k muzice. Jestlipak se nějaký český přírodovědec „hecne“ a pojmenuje nově objevený druh po své oblíbené muzice. A snad to nebude Duo Yamaha.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský