17. dubna 2020 14:30

Sedm světů, jedna planeta: V pátek odpoledne se na Prima ZOOM vrací nádherná dokumentární série od BBC

Sedm světů, jedna planeta je nový špičkový přírodovědný seriál, který jednoduše potřebujete vidět.

Propásli jste v únoru premiéru nové dokumentární série Sedm světů, jedna planeta? Nevadí! Prima ZOOM ji teď totiž každý pátek odpoledne bude dávat znovu - a první díl, v němž se pánové z BBC podívali na Antarktidu, vás čeká již dnes v 17.50.

Filmařsky zachytit skrytá zákoutí přírody včetně tajů zvířecí říše, která „neskáče, jak si režisér přeje,“ je neuvěřitelně složité. A přesto se povedlo. Na projektu pracovalo přes 1500 lidí 1794 natáčecích dnů v 41 zemích. Hezky to shrnuje britský The Guardian. „Je nádherný, dechberoucí, dojemný a trýznivý. Takový, na jaký jsme u této přední světové značky BBC, zvyklí.

Antarktida

Plných 98 % plochy tohoto kontinentu je pokryto ledem, což znamená, že přežijí jen ty nejodolnější organismy. Jakkoliv se to může zdát nemožné, tak i tady bují život v pestré paletě forem od hvězdic a krabů až po tučňáky a až čtyřtunové tuleně. Antarktida byla objevena před pouhými 200 lety, ale lidé se do její historie stačili krutě zapsat. Velrybářský průmysl zde zabil více než 1,5 milionu velryb, což přivedlo mnoho druhů na pokraj vyhynutí.

Asie

Asie je největším a nejextrémnějším kontinentem naší planety rozprostírajícím se od severního polárního kruhu až po tropické lesy na rovníku. Zvířata zde čelí nejžhavějším pouštím, divoké džungli a obývají nejvyšší hory planety. Ale ne vždy kontinent vypadal takto. Tyto extrémní světy vznikly, když se Indie před 30 miliony let srazila se zbytkem Asie a vyvrásnily se Himaláje. Zvířata se zde přizpůsobila extrémním prostředím téměř neuvěřitelnými způsoby. V zamrzlých oblastech poloostrova Kamčatka v Rusku se toulají medvědi, a to i přes riziko výbuchu stále doutnajících sopek. Na sibiřském pobřeží je pozoruhodná podívaná – na několik letních týdnů se na tamní pláži shromažďují desítky tisíc mrožů, což je jedno z největších shromáždění savců kdekoli na světě.

V Číně se procházejí tajemné opice, zatímco žhavé pouště v Íránu jsou domovem nejbizarnějšího hada na světě. Orangutaní mláďata se učí vylézt na stromy sumaterské džungle a kriticky ohrožení sumaterští nosorožci netuší, že balancují na hranici přežití.

Jižní Amerika

Tento nejbohatší kontinent na Zemi začíná u vysušených kostí na poušti Atacama a rozkládá se až po kolonie tučňáků na mrazivém jižním konci. Své místo tady má opice lovící harpyje i elegantní puma, Amazonku obývá anakonda, pralesem zase zní skřehotání jedovatých žab pralesniček. Malé drápkaté opičky, kosmani a tamaríni se obratně proplétají větvovím, zatímco v pozadí duní velkolepý vodopád Iguazú.

Austrálie

Pokuste se představit si praptáka z dob dinosaurů. Délka těla přes 1,5 m a váha až 58 kg z něj dělá jednoho z nejtěžších ptáků planety. Vombat, krátkosrstý vačnatec, se potuluje po australských horských pásmech, kde přežívá mrazivé sněhové bouře. Člověka přivádí v úžas koala živící se jedovatým listím. V horkém australském vzduchu loví klokany divoký pes dingo. Život v Austrálii je stále těžší a tvrdší. Více než 70 % Austrálie je nyní vyprahlá země. V červeném středu spáleném sluncem vládnou poušti plazi. Obrovské ještěrky hlídají prašnou zemi při hledání menších ještěrek k jídlu a divný trnitý ďábel pije pouze pomocí své kůže. A ano, nezapomeňme na štěbetavá obrovská hejna divokých andulek a žraloky či jedovaté medúzy žijící v pobřežních vodách.

Evropa

Můžeme si myslet, že Evropu známe. Sir David Attenborough prozkoumává náš starý kontinent změněný lidskou činností k nepoznání. Přesto se někde v hlubinách pyrenejského poloostrova skrývá takřka vyhynulý rys iberský, obývají ho vlci a medvědi a celá plejáda hmyzu neuvěřitelných tvarů a barev.

Severní Amerika

Tento kontinent je více než kterýkoli jiný definován extrémním počasím a sezonními změnami. Pro zvířata, která zde žijí, to představuje velké výzvy, ale pro zvířata s průkopnickým duchem to také může nabízet skvělé odměny. V kanadském Yukonu může být zima brutální, například zde během dne může napadnout až 1,8 metru sněhu. Rys však našel způsob, jak přežít tam, kde ostatní nemohou, a šíří se dál na sever než kterýkoli jiný druh kočky. Tornáda točící se přes Great Plains rychlostí 300 mil za hodinu jsou nejrychleji vanoucími větry na Zemi.

Afrika

Právě tady v rámci migrací pakoňů dochází k největším přesunům živé hmoty na Zemi. V srdci kontinentu je obrovský tropický deštný prales plný života. Zde se mladí šimpanzi učí, jak používat nástroje, jak co nejlépe využít bohatství džungle. Se znalostmi předávanými z generace na generaci mají přístup k nejlepším lesním potravinám. Konkurencí života v džungli je velké riftové údolí vytvořené před 30 miliony lety. Africké travnaté pastviny Serengeti jsou domovem největších stád antilop, pakoňů a zeber. Hned za nimi jsou jejich predátoři. V Namibii bojují o život svůj i své kořisti hyeny a v Kalahari bizarně vyhlížející hrabáči vykopávají hluboké nory, aby se dostali k jídlu. Pytláci zde zabili miliony slonů a touha po jejich rohovině vede k vyhubení poddruhu severního nosorožce. V pohoří Virunga se vzedmulo zvláštní úsilí o zachování horských goril, kterých zůstalo už jen asi 1000 jedinců.

Text: TP

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom