6. března 2014 06:00

Šavlozubá žába - biologové nechápali, jak je může tam mocně pokousat

Zapomeňte na představu, že žáby jsou veselí roztomilí hopsalové. Ve skutečnosti jde o špičkové predátory, kteří loví účelněji a rychleji než jakákoliv jiná zvířata.

Nedávno objevený druh žáby má totiž tesáky podobné šavlozubému tygrovi – jen ve výrazně menším provedení, které odpovídá velikosti těla žáby. Žába je využívá na zabíjení ostatních žab. Výjimečná je však také tím, že se od ostatních žab geneticky dramaticky liší…

Žába ještě nemá ani české jméno, latinsky se jmenuje Odontobatrachus natator. Žije v rychlém proudu potoků, kde ji objevili němečtí zoologové. Přišla jim na první pohled podivná, a tak nechali podobně zmapovat její genetickou mapu.

Ukázalo se, že tyto žáby nejsou příbuzné jakémukoliv jinému druhu. Zdá se, že šavlozubé žáby se od těch ostatních oddělily asi před 100 miliony lety, tedy v době, kdy Zemi ještě vládli dinosauři. Jde tedy o úplně neznámou čeleď. Jedná se tedy o podobně velký objev, jako by se podařilo objevit zvířata, která se oddělila od čeledi koček.

Ale zpět k tesákům. Žába je má umístěné na dolní čelisti, odkud výrazně přečnívají vzhůru. Naopak horní čelist je vyzbrojená spoustou drobnějších zoubků. Biologové dlouho hledali, pro jaký typ kořisti je takový chrup ideální. Když ale pak studovali obsah žabích žaludků, jasně pochopili, na co žabám zuby jsou.

Hlavní kořistí žab jsou totiž jiné žáby, Právě dlouhé zuby dole v kombinaci s drobnými pilovitými zoubky jsou ideální pro zakousnutí se do svalnatého a přitom slizkého žabího těla. Zatím není jasné, jestli žáby tvoří hlavní kořist šavlozubých žab, ale vědci mají podezření, že je tomu tak…

Text RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora