5. června 2013 06:00

Řekni, kde ty samice jsou? Záhada ztracených netopýřic

Je to záhada: Už desítky let nikdo neviděl jedinou samičku madagaskarského netopýra. Přitom novorození samci se v přírodě vyskytují běžně…

Od roku 2007, tedy šest dlouhých let, pátrá biolog Paul Racey po samici magadaskarského netopýra myzopody ušaté. Marně. Za ta léta už odchytil pomocí nejmodernější techniky 298 netopýrů tohoto druhu – ale všechno to byli samci. Kam zmizely všechny samičky? Skrývají se jen, anebo všechny vymřely?

Je jasné, že samice musí existovat, už jen proto, že jedna samička myzopody byla v přírodě odchycená. Ale stalo se to už před 30 lety – a od té doby nic, ani jediná pozorovaná samice. Přitom Raceyho tým ve volné přírodě pozoroval desítky velmi mladých netopýrů; je tedy jasné, že se myzopody i nadále rodí. Ale samice někam mizí. „Existují, jen je nemůžu najít – a to je hodně trapné,“ řekl Racey pro National Geographic.

VIDEA: Svět naruby. Když menší zvíře sežere to větší

Myzopoda ušatá žije jen a pouze na Madagaskaru; ve zdejších pralesích byla objevena roku 1878. Samci a samice zjevně vedou „mnišské životy“. Není jediným netopýrem, který takto žije, zjevně je v tom však nejextrémnější. Samci žijí na větvích stromů, a to ve velkém množství – na jedné větvi jich může být až několik desítek. Ale pořád ani jediná samice…

Racey má hypotézu, že netopýři žijí ve dvou zcela oddělených populacích – samci na stromech, kdežto samice zřejmě vysoko v horách. Mláďata jsou s matkami do doby, dokud potřebují jejich mléko, potom se od nich oddělují. Samečkové letí do lesů, samice asi zůstávají v horách.

Řešení (zatím) neexistuje

Problém je, že nic z toho se nedá dokázat. Podle Raceyho existuje (kromě náhody) jediná možnost, jak hypotézu ověřit. Ideální by bylo, kdyby mohl samci připevnit miniaturní lokátor, jehož signál by pak sledoval pomocí satelitu. V době páření by ho pak signál navedl přímo k samicím. Má to ale háček: neexistuje a zřejmě ještě dlouho nebude existovat tak malé zařízení, aby ho unesl desetigramový netopýr

VIDEO: Ještěr, který stříká na nepřátele vlastní krev. Z očí

Záhada se tedy ještě dlouho nevyřeší. Už jen proto, že Paul Racey s výzkumem myzopod ušatých končí. Skončily mu dva granty, které na jejich výzkum získal, a protože je mu už 69 let, nebude už v terénní práci pokračovat. Tak co, najdete se mezi čtenáři ZOOMu nějaký čtenář, který by rád vyrazil na Madagaskar a našel tam jako první po 30 letech samici tohoto netopýra?

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský