Psi jsou zřejmě mnohem chytřejí, než věda tušila. Rozumí většině lidské řeči
Studie zveřejněná v prestižním časopisu Science popisuje, jakými mechanismy psi rozumí řeči lidí – a také, co to vypovídá o jejich inteligenci.
Co se týká jazyka, zřejmě jsme psy velmi podcenili, naznačují autoři práce. Rozumějí jak jednotlivým slovům, tak významu, který je ukrytý mezi slovy. Jejich pasivní komunikační schopnosti (tedy to, jak rozumí jazyku) jsou na úrovně dítěte na prvním stupni základní školy!
Podle vědců k tomu psi využívají stejné mechanismy v mozku jako lidé; pomocí nich rozpoznávají významy slov i informace, které nese například přízvuk nebo intonace. Kombinací těchto faktorů jsou schopní velmi komplexně vnímat, co jim lidé sdělují.
Autoři práce zkoumali velmi podrobně relativně omezený vzorek psů pomocí magnetické resonance. Všech 13 psů bylo skenováno, zatímco na ně jejich majitelé promlouvali – vědci pak měřili a mapovali, jaké oblasti mozku se u psů aktivují.
V průběhu experimentu si psi vyslechli slova s významem pochvaly řečená s intonací chvály, ale také chválu s neutrální intonací. Nato byli vystaveni výrazům s neutrálním významem s pochvalnou i neutrální intonací. Celou tu dobu vědci monitorovali, jaké centra mozku reagují na vyslovení různých slov.
Ukázalo se, že levá hemisféra psích mozků se zapojovala do rozkódování významu slov, aniž by ji zajímal tón hlasu, zatímco pravá se zaměřila jen na intonaci a zcela ignorovala význam slova. Pozoruhodné je, že zcela totožný proces funguje také v lidském mozku!
Tento proces zpracovávání informací musel vznikat velmi dlouhou evolucí a rozhodně nám opět ukazuje psy ve zcela jiném světle – jako bytosti, jejichž kognitivní i komunikační schopnosti jsme hluboce podcenili. Do budoucna bude nyní především nutné, abychom se naučili lépe porozumět tomu, co a jak se nám psi pokoušejí sdělovat – „chyba“ v komunikace totiž tentokrát může být na straně toho méně schopného komunikačního partnera – člověka...
Text: MK