Proč kvete vánoční kaktus o Vánocích a jak ho přimět ke květu?
U nás je botanickým symbolem Vánoc jmelí. Ale o Vánocích kvete vánoční kaktus. Jak mu pomoci k nádhernému květu? Tady je pár základních rad.
Vánoční kaktus je Schlumbergera
Když na mnoha místech brazilského pralesa vzhlédnete ke stromovým velikánům, možná zahlédnete v rozsochách větví rostlinu známou z českých „vánočních“ květináčů. Pokud vás to zarazí, tak by nemělo. Je tam totiž doma.
Historie vánočního kaktusu
Ačkoli jde o jihoamerickou rostlinu, první druh byl popsán v Evropě, byť ne na evropském kontinentu. Psal se rok 1819, když světoznámá britská Královská botanická zahrada Kew poskytla vzorky do té doby nepopsaných rostlin a botanici jim přisoudili vědecké jméno Epiphyllum truncatum. Následně byl dovezen druh Epiphyllum russellianum a začalo se s křížením, čímž vznikla celá řada různě odolných kultivarů s různě zbarvenými květy včetně čistě žluté.
Moderní kultivary, nejspíše i ty, které máte aktuálně doma, vznikly křížením s druhem Schlumbergera orssichiana objeveným v roce 1976. Botaničtí systematici udělali laikům v případě této skupiny rostlin řádný chaos, neboť došlo hned k několika přejmenováním. Například druh Epiphyllum russellianum měl hned deset vědeckých synonym, a přestože patří mezi kaktusovité, české pojmenování nemá.
Pěstování do květu
Nejprve rada, kterou využijete po Vánocích. Vánoční kaktus je víceletka, pořídit se dá za levný peníz ve vánočních výprodejích a o rok později už vám bude „zdarma“ dělat radost. Navíc se dá snadno množit, stačí poodhrnout nekvetoucí výhon s dvěma až třemi články, odloupnout, nechat pár hodin na vzduchu k zacelení vzniklé ranky a následně řízek nechat zakořenit v lehkém substrátu. Většinou koření velmi rychle. Opadávání poupat zabráníte tak, že nebudete květinou otáčet, poupata jdou za světlem, mají křehký základ a snadno se „ukroutí“. Proč kvete až v zimě? Důvodem je zkrácená fotoperioda, která vánočnímu kaktusu vyhovuje. V pralese taky roste v šeru. A tím, že jde o epifyt, tedy rostlinu rostoucí na jiné rostlině, tak se nestane, že by „stála“ ve vodě. Přílišná zálivka ji hubí. Naopak jí vyhovuje, zejména v létě či suchých panelákových bytech, rosení. Lépe se jí daří v chladnějších místnostech, ideální je rozestup mezi dvanácti až patnácti stupni Celsia. Překročí-li teplota v místnosti dvacet dva stupňů, na květy budete nejspíše čekat marně. Rozhodně rostlinu nepřemisťujte v době, když už má nasazená poupata. Na změnu osvitu, teploty či vlhkostí zareaguje jejich shozením. Takže shrnutí: vánoční kaktus chce spíše chladné místo, střídmou zálivku, nesnáší přemisťování a miluje lehký půdní substrát. Vyhovuje mu slunné místo, ale nikoliv přímé slunce.
Text: Topi Pigula