Přemnožené ryby budou chytat umělí robotí terminátoři
Společnost zaměřená na produkci robotů navrhuje vyřešit problém s invazními druhy, jež do jejich nového působiště zavlekl člověk, pomocí svých "ryboterminátorů".
Roboterminátoři mají nahradit klasické predátory zaměřené na vybrané druhy ryb. Může jít o první "vlaštovku" budoucnosti ochrany přírody.
Robot proti přírodě
Jméno záškodníka je perutýn ohnivý (Pterois volitans) a do tropického Atlantiku tuto krásnou, ale dravou rybu z Indopacifiku zatáhl člověk. Stalo se tak především, když hurikán Andrew v roce 1992 poškodil na Floridě akvária v oceanáriu, odkud uniklo pouhých šest kusů ryby. Výskyt některých jiných druhů perutýna v nepoznaných vodách však sahá ještě o sedm let zpátky. Zatímco v Indopacifiku má ubývání korálových útesů paradoxně na populaci perutýna nepříznivý dopad, nepřipravený floridský mořský ekosystém na jeho možnosti nebyl připraven.
To, že perutýni tak mezi lety 2004 až 2008 u Floridy zvětšili populaci o 700 %, tak padá čistě na člověka. Totéž platí i pro jeho chování, jež nedělá rozdíl mezi malými rybami, které v něm (zprvu) nevidí riziko, či velkými rybami, které rovněž padají za oběť jeho jedu. Oceánologové o perutýnovi mluví jako o jednom z nejagresivnějším invazních druhů planety a rok co rok se jeho populační boom stává stále větším problémem. Jeho hubení místních druhů se negativně projevuje na zarůstání korálových útesů řasami a nabourává celý místní potravní řetězec.
Aby toho nebylo málo, perutýna není snadné lovit běžnými lidskými metodami – ryby málokdy opouštějí bezpečí korálových útesů, jež by eliminace invazního druhu měla právě chránit. Colin Angle, ředitel společnosti iRobot vyrábějící automatické robotické vysavače, proto přišel s netradičním řešením – navrhl vytvořit umělé predátory, jež by perutýnům šli po ploutvích. iRobot projekt pojmenoval RISE a vyvinul první dva prototypy. Jeden může likvidovat perutýny tlakovou harpunou, druhý elektřinou. Ideou je, že ryby by poté bylo možné zachytit a zpracovat ke konzumaci, takže by nepřišly nazmar.
Nejasná hranice kontroly
Pokud vláda a organizace projekt zafinancují, mohl by se RISE stát příkladem pro budoucí eliminaci invazních druhů i péči o přírodu jako takovou jakýmsi robomyslivcem zítřka. Když se mluví o robotech-lovcích, obvykle si lidé s tématem asociují vojenské stroje. Těch zaměřených na zvířata však v budoucnu může být daleko více. A eliminace invazních druhů může být jenom jedním z mnoha úkolů – zrovna tak mohou kontrolovat stav krmiva, počítat druhy, zkrátka udržovat rovnováhu. Jakkoliv totiž pokrok chvátá kupředu, naše regulace přirozených přírodních ekosystémů zřídkakdy vypadá jinak než jaká byla před půl stoletím a víc.
Text: Ladislav Loukota