Pražští koně Převalského zachraňují mongolskou populaci: samice jsou březí!
SKVĚLÉ ZPRÁVY Z GOBI: „PRAŽSKÉ“ KLISNY JSOU BŘEZÍ!
Všechny čtyři klisny přepravené v roce 2012 ze Zoo Praha do zvláště chráněné oblasti Gobi B jsou podle všeho březí. V očekávání je pravděpodobně také jedna z klisen přivezených o rok později. Zoo Praha to sdělil ředitel Gobi B Ganbaatar Oyunsaikhana.
„Anežka, Greta, Xara, Spela a snad také Spange by svá hříbata měly porodit v průběhu tohoto jara či léta,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Je to pro nás všechny samozřejmě skvělá zpráva, tím spíše, že březí budou patrně i některé z klisen, které jsme v roce 2011 přepravili do další oblasti, kde probíhá reintrodukce koní Převalského, a sice do Khomiin talu.“
Otcem hříbat klisen Anežky, Grety, Xary a Spely je hřebec Erkhes, Spange je součástí harému hřebce Mogoie. Klisny, které v letounu CASA přistály v Mongolsku loni, strávily zimu v aklimatizační ohradě a hříbat by se mohly dočkat příští rok.
Sníh v Mongolsku začal ke konci března roztávat, proto koně mohli začít spásat místní vegetaci
„Nynější březost čtyř až pěti klisen pokládám za důkaz úspěšnosti návratu koní Převalského do jejich domoviny,“ doplnil Miroslav Bobek. „Doposud jsme ve spolupráci s Armádou ČR přepravili do Mongolska patnáct jedinců a na letošní léto připravujeme další, v pořadí již pátý transport.“
Podle posledních zpráv z Mongolska se od poloviny března otepluje a již k jeho konci začal také roztávat sníh. Koně tak mohou spásat vegetaci, kterou sami vyhledávají, a všichni jsou v dobré kondici.
V čem je kůň Převalského výjimečný a vzácný?
Kůň Převalského (poslední druh divokého koně vůbec) je světu znám od roku 1881. O necelých sto let později, na přelomu 60. a 70. let 20. století, byl však ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad. Mimořádnou zásluhu na zachování koně Převalského má právě Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.