19. října 2021 01:15

Nejbizarnější parazit na světě sežere rybě jazyk, aby ho mohl nahradit

Hrůznou životní strategii odhalil až rentgen.

Když biolog Kory Evans z houstonské Riceovy univerzity digitalizoval rentgeny rybích hlav, narazil na nečekaný útvar. U jednoho z pyskounů (Labridae), což jsou korálové ryby často oblíbené v akvarijním chovu, našel tvora usazeného přímo v lebce.

Parazit, který sídlil v místě, kde by normálně měl být rybí jazyk, se do hlavy dostal skrz žábry. Následně se zakousl do jazyka, čímž přerušil přívod krve. Neprokrvený jazyk začal atrofovat, až nakonec odumřel a parazit zaujal jeho místo.

Neobvyklý životní styl

O jakého parazita se jedná? O stejnonožce druhu Cymothoa exigua. Stejnonožci jsouzoologický řád, do něhož patří například i u nás žijící stínky skrývající se pod vlhkými kameny nebo běžný vodní korýš beruška vodní (Asellus aquaticus). Ale vraťme se zpět do rybí hlavy, k parazitovi, který zatím nemá české jméno.

Cymothoa tedy nahradila rybí jazyk svým vlastním tělem, a dokonce se s ním spojila tak dokonale, že rybě zřejmě i nadále zůstaly chuťové vjemy. Kromě přechodného období „výměny jazyka“ si tak pravděpodobně ani nebyla vědoma nějaké změny. Cymothoa dál odebírala živiny z krevního řečiště, které by krví normálně zásobovalo „jazyk“, a navíc se přiživovala na lovené potravě. Tento zajímavý způsob parazitismu je doposud jediným známým případem, kdy parazit zcela a bez problémů nahradil orgán hostitele.

Mnoho druhů pyskounů mimochodem prodělává tzv. protogynní hermafroditismus, což je proces, během kterého se ze samic v pozdějším věku stávají samci. Život téhle ryby očividně vůbec není obyčejný a nudný...

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom