17. prosince 2024 16:55

Pandí delfíni loví naprosto unikátním způsobem. Jejich minulost je opředena záhadou

Černobílý kytovec nejenže loví v naprosto bezprecedentní poloze, ale jeho původ je opředen tajemstvím. Na světě totiž žijí dvě blízce příbuzné populace, dělí je ale neuvěřitelných 8500 kilometrů.

Vědecké jméno tohoto zhruba 1,3 metru dlouhého kytovce je plískavice strakatá (Cephalorhynchus commersonii).  Díky unikátnímu, černobílému zbarvení jim ale mnozí lidé říkají pandí delfíni nebo dokonce delfíní skunkové. Jejich bílé skvrny se od sebe liší podle věku, pohlaví i podle místa, kde žijí.

Čtěte také: Osamělý delfín útočí na plavce v Japonsku, neváhá kousat. Expert zmínil i sexuální motiv

Pobývají většinou v mělkých, chladnějších vodách, ale zatímco jedna skupina se vyskytuje v Atlantském oceánu (například na jihu Jižní Ameriky), druhá se pohybuje na jihu Indického oceánu v okolí subantarktických Kerguelenových ostrovů. Vědci nemají tušení, jak a proč se příbuzné skupiny od sebe oddělily. Jsou si jistí jen tím, že k tomu došlo zhruba před 10 tisíci lety.

Břichem vzhůru

To nejzajímavější na „pandích delfínech“ ale není ani jejich podivuhodné černobílé zbarvení, ani záhada jejich původu, ale způsob lovu. Aby totiž snáze lokalizovaly kořist, osvojily si plískavice schopnost plavat břichem nahoru. To je naprosto raritní, protože u mnoha mořských živočichů tato poloha navodí takzvanou tonickou imobilitu. Tohoto faktu během lovu například často využívají inteligentní kosatky, které takto dokáží znehybnit rychlou nebo nebezpečnou kořist – například žraloka, kterého napadnou.

Zdroj: Oceanwide, SeaWorld, iNaturalist.

Video, které jste mohli minout: Růžový delfínovec otočí hlavu dozadu a spořádá i piraně. Jeho pohled má přinášet noční můry

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom