14. srpna 2023 11:18

Co dělat při otravě houbami? Nevěřte pověrám, jeden druh nemá lék

Jak poznáte, že jste se otrávili houbami? Naučte se poznat příznaky a zjistěte, co v takovou chvíli dělat.

V České republice se houbami každý rok otráví desítky lidí a v drtivém množství je to proto, že jedovaté plodnice považují za jedlé houby. Prevence je proto velmi jednoduchá: Pokud houbaříme, vždy bychom měli sbírat jen to, co opravdu bezpečně poznáme. Je dobré se vyhnout i hodně mladým houbám, které ještě nemají všechny charakteristické znaky. Chcete-li zkusit nový druh, mykologové doporučují si napřed skvěle nastudovat také všechny podobné jedovaté a nejedlé houby, a to ideálně někde naživo, na přednáškách odborníků.

Pokud si tím, co jste sebrali, nejste úplně jistí, můžete fotku houby jednoduše přes internet poslat do mykologické poradny. Před konzumací plodnice vždy dobře tepelně upravte, za syrova je jedlých jen skutečně málo druhů. A pamatujte si, že ani dobrá chuť není důkazem jedlosti – smrtelně jedovatá muchomůrka zelená je podle těch, co měli štěstí a otravu přežili, jednou z nejchutnějších hub.

Opatrnost je zkrátka velmi důležitá. Co ale dělat, pokud už jste jedovatou houbu snědli?

Počáteční příznaky otravy houbami

V první řadě je třeba si uvědomit, že příznaky se po otravě houbami nemusí objevit hned. U mnohých hub (muchomůrka tygrovaná nebo muchomůrka červená) tomu tak skutečně je, u obávané muchomůrky zelené se ale dostaví klidně až po šesti hodinách, nebo dokonce po dvou dnech. Otrava zákeřným pavučincem se většinou skrývá ještě daleko déle – i celé dva týdny.

Ve většině případů jsou prvním ukazatelem toho, že je něco špatně, gastrointestinální potíže – zvracení, bolesti břicha a průjem. Pokud takové příznaky zaznamenáte kdykoli do tří dnů po pozření houbového jídla, měli byste rozhodně svůj stav zkonzultovat s lékařem co nejdřív. Ten rozhodne, co dělat v závislosti na vašich symptomech a dalších indiciích. Poradit vám po telefonu může i Toxikologické informační středisko. Telefonický kontakt 224 919 293 nebo 224 915 402 byste měli mít v telefonu preventivně uložený, může se vám hodit i v jiných případech, obzvlášť pokud máte malé děti. A pozor, houby mohou být toxické i pro domácí mazlíčky!

Co dělat při akutní otravě

V případě prudké otravy lékaři doporučují vyvolat zvracení. Postižený si může strčit prsty do krku, anebo můžete zkusit podat teplý solný roztok. Pokud máte ještě v koši zbytky pozřených hub, najděte je a schovejte, mohou pomoct snáz určit jed, s kterým postižený bojuje. Otrávenému můžete zkusit dát živočišné uhlí, klidně 5 až 190 tablet. Při zvracení nebo průjmu je také vždy dobré organismus chránit před dehydratací.

Nejlepší je ale rovnou kontaktovat lékaře a poradit se přímo s ním. Rozhodně nečekejte, jestli se vám náhodou neuleví. Rychlost, s jakou se vám dostane pomoci, může být klíčová; záleží na ní například u otravy muchomůrkou zelenou. Protože zatímco nevolnost po dvou dnech může ustat, toxiny dál působí a nevratně poškozují orgány.

Pokud vás otrávila muchomůrka tygrovaná nebo některá z jí podobných hub, dost možná bude váš stav do hodiny po jídle připomínat silnou opilost. S nevolností se mohou dostavit i podivné, psychedelické stavy projevující se hurónským smíchem bez příčiny nebo naopak vztekem. Pokud jste k houbám pili i alkohol, je dobré se o tom lékaři zmínit, aby váš stav s alkoholovým opojením nezaměnil.

V případě otravy pavučincem se nevolnost ani objevit nemusí, příznaky navíc přicházejí až po dlouhé době, nejčastěji mezi druhým a sedmnáctým dnem. Protože jedy v houbě poškozují ledviny, projeví se problémy na vylučování moči, nejdřív nadměrném a pak zcela nedostatečném. I to by pro vás mělo být varováním, nicméně s podobnými problémy byste měli k lékaři jít vždycky, nejen ve dnech či týdnech následujících po požití hub. V případě otravy pavučincem lék bohužel neexistuje, včasná intervence ale může někdy trvalé následky zmírnit a odvrátit nejhorší.

Pověry a výjimečné okolnosti otravy

Tvrzení, že mléko v případě otravy houbami může pomoct, je nebezpečná lež. Není moudré ho pít ani na jedlé houby, pokud máte citlivější zažívání a v případě některých otrav může stav pacienta i zhoršit. Alkohol naopak většinou nijak neublíží a pivo dokonce může s trávením pomoct. U každého pravidla ale existují výjimky: Pokud si přihnete k hnojníku inkoustovému nebo třpytivému, přiotrávíte se. Kromě zvracení, nevolnosti a průjmu se pak mohou objevit i dýchací potíže a panický strach ze smrti. Do dvou hodin sice většinou samy vymizí, i tak je ale nejlepší se vždy poradit s odborníky.

Zle vám po houbách může být i v případě, že jsou jedlé ale špatně tepelně upravené, v rozkladu, napadené parazitickými houbami jako je například nedohub zlatovýtrusný, byly zapařené nebo rostly v zamořené oblasti. Příznaky se pak mohou objevit během různě dlouhé inkubační doby a s různou intenzitou. Pravidlo, které říká, že udělá-li se vám do tří dnů po pozření hub náhle zle, měli byste rozhodně konzultovat svůj stav s lékařem, je proto velmi důležité. Toxiny, kterým jste svůj organismus při požití jedovatých hub vystavili, totiž mohou být různé a různě se i léčí.

Zdroj: Česká mykologická společnost

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom