Opice jsou jako lidé – umí si rozdělat oheň i rybařit
BBC natočila nový dokumentární seriál, ve kterém se pokouší rozkrýt, jak moc se opice a primáti mohou podobat lidem. Výsledek vás překvapí…
Filmaři pro dokument nazvaný Monkey Planet shromáždili neskutečné důkazy o inteligenci opic. Nehledali je u tvorů žijících v přírodě, ale u těch, které žijí v blízkosti lidí nebo přímo u lidí.
Co dokážou nejchytřejší primáti světa:
Kanzi, šimpanz-bonobo z Illinois, si dokáže objednávat jídlo přes chytrý telefon. Používá k tomu aplikaci, kterou by mnoho lidí nedokázalo využívat. Potraviny, které takhle získá, si dokonce opéká. Nejraději má bonbony Marshmallows. Když si je objedná, udělá si z větví táborák, který je dokonce schopný zapálit pomocí sirek. Pak si gumový bonbon napíchne na klacík a pomalu si ho opeče…
Makakové jávští se zase naučili používat lidské vlasy jako zubní nitě. Čistí si s nimi mezizubní prostory skoro stejně jako my, lidé. Nejraději mají dlouhé vlasy západních turistek…
Orangutan v americké zoologické zahradě se naučil uchopit pastelku a píše jednodušší písmena.
Podívejte se na fotografie z dokumentu:
Průvodcem pořadu je známý primatolog dr. George McGavin. Natáčením strávil více než rok – a podařilo se mu (a týmu BBC) získat jedinečné záběry. Dokument ukazuje nesmírnou přizpůsobivost primátů, zejména těch menších druhů. Gavin v rozhovoru pro BBC řekl, že ho překvapilo, jak moc se liší životní styl jednoho druhu opic, který žije na různých místech planety.
Umí se přizpůsobit vždy místní lidské kultuře, jejím specifikům a také předmětům, které se v ní používají. I tak zkušeného primatologa, jako je McGavin, překvapilo, jak rychle se menší druhy primátů umí přizpůsobit změnám životního prostředí, klimatu i zdrojům obživy.