OBRAZEM: Jediní opravdu bílí lvi světa nejsou albíni
Podívejte se na extrémně vzácné kočkovité šelmy, které dokázaly přežít, i když by to nemělo být evolučně možné...
Albínští bílí lvi se samozřejmě občas najdou – ale ve skutečnosti se nedá mluvit o normálních zvířatech. Jde o mutaci, která v přírodě nepřežívá a najdeme je tudíž jen a pouze v zoologických zahradách. Přesto bílí lvi existují a dokonce žijí volně v přírodě; jejich původ je však úplně jiný než u albínů.
Jediná smečka bílých lvů v přírodě žije v jihoafrickém Timbavati. Letos se tam narodila tři bílá lvíčata, takže celkem tam už bílých lvů loví třináct. Ani u jednoho nejde o albinismus neboli poruchu tvorby barviva meolaninu. Timbavatští lvi i lvíčata jsou majiteli výjimečného genetického znaku. Jde u nich o tzv. leucismus.
Podívejte se na úžasné bílé lvy:
Leucismus (též leucinismus, z řeckého λευκός, leukòs; česky bílý) je stav, kdy jsou živočichové charakterističtí sníženou pigmentací. Na rozdíl od albinismu je způsoben ztrátou všech typů kožních pigmentů, nejenom melaninu. (wiki) Ten barví jejich srst a kůži nabílo, ale oči a tlapy už mají barvu úplně normální, jak je u lvů běžné. Sice jsou i tito lvi znevýhodněni vůči normálně zbarveným šelmám a zřejmě by v úplně otevřené přírodě přežívali jen špatně – ale v soukromém parku není konkurence ostatních predátorů tak velká.
Podle zoologů je malý zázrak, že se v přírodě podařilo bílým lvům nejen přežít, ale také se několik generací úspěšně rozmnožovat. Gen pro bílou barvu, který se mezi místními lvy předává, je zjevně dostatečně silný, aby se dokázal prosadit.
Poprvé byli bílí lvi v tomto místě spatřeni už v sedmdesátých letech 20. století – poprvé je někdo vyfotil roku 1970. Tehdy žili ještě v úplně divoké přírodě, aniž by do jejich ekosystému člověk nějak výrazněji zasahoval.
Mláďata i jejich rodiče v Timbavati fotil známý fotograf Scott Ramsay.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: