OBRAZEM: Ať jaro ještě dlouho nepřichází, prosím!
Z fyziky všichni víme, čím je zvláštní voda a jak vzniká led. Ani to nás ale nezbaví úžasu nad tím, do jaké podoby se v mrazu voda dokáže proměnit.
Asi je to poněkud rouhačský názor, ale zima je krásná a úžasná a nádherná. Léto proti ní nemá co nabídnout – alespoň, co se týká krásy sněhu a ledu. Už nám zima bohužel odchází, tak si ještě připomeňte, co dokáže.
Začneme něčím vtipným. Následující fotky zachycují následky kombinace dvou výrazných meteorologických jevů: extrémního mrazu a větru, k nimž došlo na konci ledna na březích Ženevského jezera. Už jste někdy viděli rampouchy nakřivo?
Mrazivá krása ženeva 1
Mnohem klidnější kouzlo vyzařuje ze záběrů chorvatských Plitvických jezer, ponořených do mrazivé atmosféry. My je známe hlavně z doby léta, kdy se tady natáčely mayovky. V zimě jsou však stejně fascinující:
Mrazivá krása plitvice
Namodralé přítmí na tomto obrázku vzniká proto, že snímek vznikl v jeskyni uzavřené zamrzlým vodopádem Minehaha Falls, který se nachází nedaleko soutoku řek Minehaha a Mississippi:
Mrazivá krása minnehaha
Výběžek ledovce Briksdal vypadá trochu jako pařát zvířete, který se natahuje přes horizont skalního masivu. Je součástí největšího pevninského ledovce v Evropě – Jostedalbreenský ledovec se nachází na jihozápadě Norska:
Mrazivá krása briksdal
Kouzelné pohledy může poskytnout i prostor uvnitř ledu. Například led na sibiřském Bajkalu je místy jakoby "protkaný" a na kanadském jezeře Abraham je zase k vidění led s bublinami. Tvoří je zřejmě metan, který produkuje flóra na dně jezera a který stoupá ke hladině a tam zamrzá:
Mrazivá krása Bajkal
V různých koutech světa se objevuje také jev nazývaný penitentes, tedy kajícníci. Jde o útvary čnící z původně jednolité vrstvy ledu či zpevněného sněhu. Vznikají na místech, kde se sejde několik podmínek: sníh nebo led, velmi nízké teploty, přímé sluneční světlo, vítr a velmi suchý vzduch. V takových podmínkách nedochází k tání, ale k sublimaci – z pevného skupenství se "voda" rovnou odpařuje. Ve vrstvě vznikají prohlubně, na jejichž dně je sublimace stále rychlejší, a okraje "misek" zůstávají nedotčené, čímž z nich vznikají vysoké útvary podobné postavám:
Mrazivá krása penitentes
Poslední výtvor získá na zajímavosti, když si uvědomíte jeho proporce. Vidíte tu tmavou tečku uprostřed? To je nákladní auto:
Mrazivá krása bajkal 1
Tentokrát ovšem nesledujete kouzla přírody. Opět se díváte na hladinu Bajkalu, ovšem nyní je její zasněžená hladina vylepšená o největší umělecké dílo na světě: obrazce o rozloze devíti čtverečních mil. Umění ovšem nevydrželo dlouho, vítr je opět zafoukal:
Mrazivá krása bajkal 2