Niagarské vodopády jsou pro USA natolik důležité, že je opravovala armáda
Americká armáda v roce 1969 obří přehradou odklonila Niagaru, aby technici mohli opravit část Niagarských vodopádů. Přehradu pak strhli.
Niagarské vodopády jsou pro USA natolik cenným zdrojem příjmů z turismu, že v roce 1969 neváhaly odklonit dočasně řeku Niagaru a erodující vodopády opravit. Šlo konkrétně o Americký vodopád, prostřední z trojice stupňů tvořících soustavu Niagarských vodopádů.
Americký vodopád je 55 metrů vysoký a jeho horní hrana je široká 330 metrů. Tady se odehrál zřejmě nejpamátnější lidský zásah v historii Niagarských vodopádů.
Americký vodopád
Dočasná přehrada
V letech 1931 a 1954 spadly k patě Amerického vodopádu velké kusy skály a panovaly obavy, že tento vodopád brzy zeroduje a rozpadne se na řadu nevzhledných peřejí, což by pro místní ekonomiku byla obrovská rána.
V roce 1969 byla proto povolána jednotka americké armády, aby Americký vodopád úplně zastavila. Povedlo se. Armáda postavila stoosmdesátimetrovou přehradu z 30 000 tun kamene, aby řeku odklonila. Výsledkem byl skutečně bizarní pohled – dolomitem pokrytá část Niagarského srázu se poprvé v historii ukázala lidskému zraku.
Když byl obří vodní kohoutek zavřený, armáda odstranila popadané kusy skal od paty vodopádu, aby vylepšila jeho vzhled. Inženýři pak sešroubovali některé pukliny ve srázu, aby co nejvíce omezili další erozi. Přitom shromáždili pro další výzkum co nejvíc dat a vzorků – na dno Niagarských vodopádů se hned tak nepodívají. Přehrada byla odstraněna v listopadu téhož roku.
Dnes se přes horní hranu žene 280 tisíc litrů vody za sekundu. To je závratné množství. Přesto ale představuje pouhou desetinu celkového množství vody protékající systémem vodopádů patřících k nejkrásnějším geologickým útvarům na světě.