Největší zvíře světa už téměř nenajdete. Proč mu lidé stále nedopřejí klid?
Hlubiny Atlantiku 2 - lov velryb
Plejtvák obrovský měří přes třicet metrů, váží 190 tun a patří mezi predátory. Přesto málem vyhynul.
Celosvětový zákaz lovu velryb, který dosud řada zemí nerespektuje, sice zastavil brutální pokles druhu, který se dostal až na pokraj vyhynutí. Současné množství okolo 10 000–25 000 jedinců je však jen zlomkem populace, která obývala světové oceány ještě v roce 1911. Jak můžete vidět i v dokumentu Hlubiny Atlantiku 8. dubna ve 20:00 na Prima ZOOM, vědci odhadují, že se může jednat jen o 3–11 procent původního stavu obřích vodních tvorů.
Není důvod k lovu
V minulosti byly velryby loveny ze tří důvodů: maso se konzumovalo, kostice se používaly mimo jiné do podprsenek a tuk se zpracovával na mýdlo nebo olej na svícení. Nic z toho dnes však není nutné. Povolání velrybáře tudíž ztratilo na prestiži a rychle klesajících počtů velryb si všimli ochranáři, kteří prosadili jejich celosvětovou ochranu. Jen několik málo zemí se dál snaží své právo na lov obrovských kytovců uchránit. Své požadavky zdůvodňují jednak tradicemi a jednak lovem pro vědecké účely. Smutné je, že se maso pro vědu ulovených velryb objevovalo v japonských restauracích.
Lov velryb Zdroj: Getty Images
Predátor jen pro malé živočichy
Přestože je plejtvák obrovský predátor, nebezpečný je jen těm nejmenším živočichům. Jeho denní dávkou je kolem 40 milionů miniaturních korýšů, které přecedí přes zhruba metr dlouhé kostice. Těch má až 470. Kojící mládě dokáže vypít až 230 litrů mléka extrémně tučného mléka. Mládě přestává být kojencem zhruba v době, kdy váží kolem 23 tun.
Zdroj: The Guardian