Nejúžasnější zamrzlá místa planety – nafocená z vesmíru
Jak se severoamerický kontinent minulý týden přesvědčil, mráz může být větší nepřítel než tornáda nebo povodně.
Ale také může být mráz nádherný a úžasný. O tom přesvědčuje milovníky vědy každý den agentura NASA. Pokouší se vybírat pravidelně z tisícovek fotografií pořízených z vesmíru ty nejzajímavější. My z nich pro vás vybrali ty, které se nějak týkají sněhu a ledu.
Varujeme: pokud nemáte rádi sníh a zimu, ani se na tenhle článek nedívejte!
Zamrzlé jezero
Sharpovo jezero leží na řece Missouri. Na jezeře uprostřed jsou farmy a políčka. Když na začátku ledna zasáhla USA a Kanadu vlna extrémních mrazů, celé jezero zamrzlo.
Superbouře
První zimní bouře roku 2014 v Severní Americe měla extrémním sílu. Její rozsah je dobře vidět na následující fotografii. Všimněte se linií ve sněhu – ukazují sílu a směr proudění větru:
Stanice Vostok
Samá bílá – to je okolí vědecké stanice Vostok na Antarktidě. Leží nedaleko jižního magnetického pólu. Pod ní se nachází 3700 metrů ledu!
Sníh v poušti
Představit si arabské kočovníky po kolena ve sněhu, to už chce hodně fantazie. Ale přesně tohle se stalo v polovině prosince, když Blízký východ zasáhla neobvykle silná změna počasí: sněžilo v Sýrii, Egyptě i na dalších místech, kde ani slovo sníh neznají…
Důkaz oteplování
Teplota vzduchu vloni moc nestoupla – kritici teorie globálních změn klimatu to považují za důkaz, že se planeta neotepluje. Ti, kdo v globální oteplování věří, mají protiargument: zatím teplo vážou oceány. Tato tepelná mapa ukazuje, jak se oteplila mořská voda u severního pólu.
Smrtící Annapurna
Hora Annapurna je sice až desátá nejvyšší na Zemi, ale pro horolezce patří mezi ty nejnáročnější – a současně nejvíc smrtící. Poslední statistika říká, že úmrtnost je tam celých 32 procent: tj. každý třetí, kdo se pokusí vylézt na ni, zemře. Z fotografie je docela jasně patrné, proč je výstup tak náročný.
Antarktida bez sněhu
Většina z vás si asi představuje Antarktidu jako kontinetn pokrytý od oceánu až k pólu jen sněhem a ledem. Omyl, vrcholky hor jsou nad hladinou ledu, a když nesněží, tak jsou zcela holé. Dá se to dobře pozorovat například na Taylorově ledovci.
Cizí planeta?
Antarktida vypadá velmi často, jakoby se snad ani nenacházela na Zemi. A když se nad ní objeví lentikulární mraky, je dojem dokonalý.
Ústup ledovce
Kdyby jeden nejmenovaný ex-prezident navštívil Upsalský ledovec, asi by nikdy neřekl, že nikdy neviděl oteplování. Na fotografii z roku 2013 je zobrazena i hranice ledu z roku 2002. Ústup ledovce, který zde ležel desítky tisíc let, je opravdu rychlý.
Když se trhá led
Na konci listopadu se od antarktického Pineova ledovce odtrhl obrovský kus ledu. Tento proces započal už roku 2011, vědci z NASA to celou dobu pečlivě sledovali.