30. května 2014 06:00

Nejpodivnější zvířecí farmy světa: kde se chovají pijavice a mutanti?

Existují farmy na skutečně podivuhodné tvory. Ty na pijavice patří rozhodně mezi ně.

Asi každý znáte z vlastní zkušenosti farmy, kde se chovají krávy, kozy nebo prasata. I v Česku se ale najdou farmy podivnější – třeba s lamami, pštrosy nebo krokodýly. Jenže existují i místa, kde se farmaří ještě s prapodivnějšími tvory…

Farma na pijavice, Wales

Myslíte, že nasazování pijavic patřilo jen ke středověku? Omyl, i dnes jsou respektovanou součástí západní medicíny. Dokazuje to například biofarma na pijavice, kterou provozují ve Swansea. Každý rok zde vyprodukují pijavice v hodnotě přesahující 30 milionů korun, tedy něco kolem 60 000 kusů pijavic. Ty se pak rozvážejí do nemocnic po celé Evropě… A nejen do nemocnic pro lidi, ale také do veterinárních klinik, protože pijavice se využívají také pro léčbu zvířat.

Farma na pavouko-kozy

V přírodě pavouko-kozy pochopitelně nenajdete; a kdybyste nějakou potkali, asi byste ji nerozeznali od normální kozy. Tihle zvláštní tvorové vznikli v laboratořích jako genetický experiment. Byli uzpůsobeni tak, že je jejich tělo obohaceno o pavoučí DNA. Mléko, které kozy dávají, není pitné, ale dá se z něj extrahovat pavoučí vlákno.

Zní to jako sci-fi, ale na Utah State University to provozují úspěšně už řadu let. Vlákno, které se takto získá, se pak používá na výrobu extrémně pevných látek, například na experimentálních brnění pro vojáky nebo na padáky…

Farma na vlaštovčí hnízdečka

O Číně určitě víte, že tam pojídají opravdu podivné věci. Tak třeba oblíbená vlaštovčí hnízdečka. Ve skutečnosti nejde o hnízda vlaštovek, ale jejich příbuzných salangan ostrovních. V Číně je o hnízda takový zájem a ceny jsou tak vysoké, že se hnízda produkují masově i mimo území Číny a pak se do Říše středu exportují. Jen pro zajímavost: celková hodnota ročně prodaných hnízd se pohybuje kolem 5 miliard dolarů, v přepočtu asi 100 miliard korun!

Největší farma na hnízdečka se nachází v Malajsii, konkrétně v George Townu.

Farma na kávu ze sloních výkalů

Slyšeli jste už někdy o kávě vyráběné ze sloního trusu? Připravují ji v Thajsku – jmenuje se Black Ivory Coffee neboli Káva z černé slonoviny. Jednou z klíčových přísad, které ji odlišují chuťově od jiných druhů černého nápoje, je sloní trus – neboli černá slonovina. Že je to byznys úspěšný, dokazuje i cena této kávy: 20 000 korun za kilogram.

Jak to celé funguje? Kávové boby se nejprve normálně nasbírají a pak se přidávají slonům na farmě do potravy. Když projdou zažívacím traktem slona, speciálně vyškolení pracovníci zrnka kávy z hromádek trusu vyndají a pak se tato biologicky fermentovaná suroviny dále zpracovává…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský