Nejkrásnější jeskyně světa září díky světélkujícím červům
Jeskyně Waitomo na Novém Zélandu vyrážejí svou krásou dech – na rozdíl od jiných jeskynních systémů je zde totiž pořád světlo.
Na stěnách i na stropě jeskyně Waitomo září neustále modrá světélka, která připomínají hvězdné nebe. Když se na ně návštěvníci dívají déle, zjistí ale, že se „souhvězdí“ pohybují. Světlo totiž vydávají larvy zvláštního druhu hmyzu…
Waitomo vlastně není jediná jeskyně, jedná se o jeskynní systém složený z několika různých prostor. A celé to je krasového původu. Asi nejzajímavější jeskyní je Katedrála, obří dóm se 40 metrů vysokou klenbou. A právě na ní jsou nejlépe vidět úžasná světla, která vydávají červi…
Jde o larvy Arachnocampa luminosa, což jsou zástupci bedlobytek, hmyzu, který žije jen na Novém Zélandu (a na Tasmánii). Říká se jim také „novozélandské světlušky“, ale ve skutečnosti s nimi nemají nic společného. Tedy až na to, že také vydávají světlo – ale úplně jiným a extrémně zajímavým způsobem.
Podívejte se na další fotografie ve videu:
Zatímco „naše“ světlušky svítí, aby přilákaly partnera ke kopulaci, ty novozélandské blikají, aby se nasytily. Larvy totiž vytvářejí lepkavá vlákna podobná hedvábí – slouží jim jako pasti na jiný hmyz. U jeskynních druhů mohou být dlouhá přes půl metru!
Trik z jeskyně
Aby kořist přilákaly, používají larvy osvědčený trik, který funguje třeba u hlubokomořských ryb – světlo. V absolutní temnotě jeskyní (i oceánských propastí) je jakékoliv světlo nesmírně lákavé, takže se po něm ohlížejí všechny druhy hmyzu. Když se nešťastné zvíře dostane blízko k larvě, zamotá se do vláken a pro larvu je pak přilepený tvoreček už jen snadnou kořistí…
Princip, na kterém tento hmyz vydává světlo, je úplně stejný jako u našich českých světlušek; spočívá na enzymu luciferáza. Svítí také dospělé exempláře, ale proti larvám velmi nudně a nevýrazně. Navíc žijí jen pár dní, které stráví především pářením a v případě samic i snášením vajíček.
Jeskyně, kde tito pozoruhodní tvorové žijí, byly objeveny na konci 19. století a prakticky přes noc se staly obrovským hitem. Také dnes do nich míří tisíce turistů, kteří chtějí obdivovat jedinečný zázrak, jenž jinde na světě nespatří…