27. listopadu 2024 10:34

Nejdelší sosák světa v akci. Existenci podivného tvora předpověděl už Darwin

Nejdelší lidský jazyk světa měří deset centimetrů a jeho vlastníkem je mladý Američan Nick Stoeberl. To je shodou okolností zhruba stejně, jako měří na první pohled nenápadný noční motýl z Madagaskaru. Evoluce tomuto lišajovi přidělila velice důležitý úkol – opylovat neopylovatelnou orchidej. A náležitě ho k tomu vybavila.

Příběh více než co jiného dokazuje, že Charles Darwin se ve svém pochopení evoluce nemýlil. Když mu v roce 1862 poštou do jeho anglického sídla přišel vzorek rostliny jménem větrobýl jedenapůlstopý (Angraceum sesquipedale) z Madagaskaru, byl plný úžasu. Nektarová trubice této orchideji podobné květiny je totiž nesmírně hluboká, mezi 20 a 35 centimetry. „Dobré nebe, který hmyz ji zvládne vysát?“ tázal se Darwin v dopise svému příteli.

Předpovězený lišaj

Darwin dobře věděl, že aby se rostlina mohla rozmnožovat, musí existovat živočich schopný ji opylovat, tedy proniknout k nektaru tak hluboko, aby se přiblížil k tyčinkám a nevědomě se polepil pylem. Jeho hypotézu nedlouho nato potvrdil i další slavný přírodovědec Alfred Russel Wallace. Ten dokonce popsal i pravděpodobného „pachatele“ – správně odhadl, že půjde o jednoho z madagaskarských nočních motýlů z čeledi lišajovitých. A měl pravdu.

Lišaj dostal latinský název, který ctí skutečnost, že jeho existenci Darwin s Wallacem předpověděli – Xanthopan morganii praedicta, kde „praedicta“ znamená „předpovězený“. Jeho sosák, odborným názvem proboscis, je neuvěřitelný instrument, který může dosáhnout téměř třiceticentimetrové délky. Nejdelší změřený exponát měl sosák o velikosti 28,5 centimetru.

Oproti ani ne deseticentimetrovému motýlovi jsou takové rozměry skutečně úctyhodné a jak je z videa dobře vidět, lišajovi činí trochu problém se do útrob květu vůbec trefit… Nakonec ale sosáčkem dosáhne sladkého cíle. Takhle dlouhý sosák nemá žádný známý hmyz; i u nejbližších příbuzných lišajů praedicta vědci našli jen sosáky o celých šest centimetrů kratší.

Jako samostatný druh odborníci lišaje Xanthopan morganii praedicta uznali v roce 2021. Mimo tyto zvláštní „hvězdicové“ orchideje opyluje také madagaskarský rod baobabu Adansonia.

Zdroj: HAL Open Science, Live Science, Botanical Journal, Science.

Video, které jste mohli minout: Růžový delfínovec otočí hlavu dozadu a spořádá i piraně. Jeho pohled má přinášet noční můry.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora