1. května 2025 09:00

Za jarním sluníčkem s Naší přírodou 2/25

Doba zimního spánku je za námi a sluneční paprsky postupně probouzejí celou přírodu do jarního skotačení. Vrhněme se do něj s druhým číslem Naší přírody, kde jsou články mimo jiné o „našich“ invazních suchozemských rostlinách, o lelkovi lesním, v Národním muzeu nahlédneme do přírodovědných sbírek, odtajníme vznik vltavínů, necháme se unést pozorováním tetřevího a tetřívčího toku a projdeme se po Muráňské planině či v sopečném kráteru kousek od Prahy.

Obsah čísla 2/25

Zaostřeno na vetřelce – terestrické rostliny / Alena Říhová

Lelek lesní – tajemný pták noci / Ľubor Čačko

Přírodovědné sbírky II. / Hana a Vladimír Motyčkovi

Drahokam zrozený během apokalypsy / Lukáš Zahradníček

Jezera – svědkové přírodních dějů / Jan Vítek

Nejkrásnější vůně a vyhlídky Muráňské planiny / Martin Janoška

Sopečný kráter v polích za Prahou / Jakub Hloušek

Staré ovocné stromy / Denisa Mikešová

Zážitky fotografa z tetřevího a tetřívčího toku / Jan Kopecký

Když fotografka přírody vlastní živou zahradu… / Denisa Mikešová

Přírodovědná abeceda – B / Monika Tošenovská

Velká kniha o obojživelnících / Marek Velechovský

Lelek lesní – tajemný pták noci

Mezi naše nejzajímavější a nejzáhadnější ptáky patří lelek lesní. Tento zvláštní a nenápadný pták se dá spatřit jen velmi zřídka. Jeho noční aktivita a téměř dokonalé maskování ho činí doslova neviditelným. Výrazný je pouze jeho neobvyklý a zvláštně znějící hlas, kterým se nejčastěji ozývá za soumraku a brzy ráno.

Nejkrásnější vůně a vyhlídky Muráňské planiny

Přímo za humny slovenského Tisovce objevíte nejkrásnější, a přitom nejméně navštěvovaná místa Národního parku Muráňská planina. Zdolávání náročného terénu vás odmění závratnými skalními vyhlídkami, lesní divočinou i rozkvetlými loukami, z nichž ta nejhezčí nese přiléhavý název Voniaca.

Drahokam zrozený během apokalypsy

V období miocénu (mladší třetihory) se odehrála v Evropě katastrofa apokalyptických rozměrů, která se mimo jiné významně projevila také na území jižních Čech a Moravy. Před 14,8 miliony let dopadlo do oblasti dnešního Bavorska ze západního směru těleso (impakt) o průměru cca 1,5 km rychlostí kolem 70 000 km/h. Předpokládá se, že se jednalo o asteroid nebo kometu. Energie uvolněná při dopadu odpovídala přibližně energii 250 000 (jiné zdroje uvádí až dokonce 1,8 milionů) hirošimských bomb. Během několika málo setin vteřiny se těleso zanořilo 1 km pod povrch. Tlak v místě dopadu vystoupal k hodnotě kolem 4 milionů barů a teploty se vyšplhaly až k 30 000 °C. Takové teploty a tlaky vedly k tomu, že se vypařilo jak dopadající těleso, tak okolní hornina. Vytvořil se až 100 km vysoký zářící mrak ve tvaru atomového hřibu a došlo k tryskovému vymrštění kapek taveniny východním směrem do vzdálenosti 400 km a pravděpodobně i mnohem dál rychlostí až několikrát vyšší než rychlost zvuku. Celkem bylo balisticky vyvrženo 150 km3 horniny.

redakce Prima Zoom

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom