Mořští biologové objevili na dně oceánu hřbitov žraloků
Místo, kam se vydávají žraloci umírat, leží u pobřeží Angoly.
Vědci dlouho spekulovali o tom, že by žraloci mohli mít na oceánských dnech svá pohřebiště, podobná těm sloním. Teď je spekulacím konec – první takový hřbitov teď vědci nalezli.
Na rozdíl od slonů však toto místo není s největší pravděpodobností úmyslným cílem žraloků, jde spíše o působení mořských proudů, které sem žraločí i jiná těla dopravují. Přesto je to fascinující místo.
Biologové našli toto místo nedaleko pobřeží Angoly – ležela v něm čtyři těla obrovských mořských tvorů: skoro desetimetrového žraloka obrovského a čtyř rejnoků manta. Kolem nich se pohybovalo nejméně 50 mrchožroutů, kteří z velkých těl zběsile odkusovali kusy masa.
Podívejte se na video tohoto pozoruhodného místa:
Na „pohřebiště“ narazili vědci naprosto náhodou, při rutinním průzkumu oceánského dna. Podle vědců, kteří místo studovali a výsledek pak zveřejnili na stránkách PLOS ONE, by tento objev mohl velmi pomoci při pochopení ekologické rovnováhy oceánů. „Existuje docela rozsáhlý výzkum týkající se mrtvol kytovců, ale doposud jsme nikdy nenašli na mořském dně pozůstatky žádného z oceánských obrů, řekl v rozhovoru pro BBC Nick Higgs, který výzkum vedl.
Teoretické modely naznačují, že by z mršin velkých žraloků, kytovců a ryb dopadajících na oceánské dno mohla pocházet až 4 procenta veškeré biomasy u dna…