Medvědi se probouzejí ze zimního spánku dřív, než by měli. Někteří se vyhřívali na slunci už v únoru
Medvědí hibernaci známou též jako zimní spánek všichni známe a považujeme ji za nedílnou součást medvědího života. Jenže teď se zdá, že je teď příroda zmatenější než kdy dřív.
Zdá se, že zvyšování globální teploty s sebou přináší další komplikaci. Tentokrát se týká medvědů, kteří tráví zimní období v hibernačním spánku.
Hibernace jako způsob přežití
Dlouhý spánek v zimních měsících umožňuje zvířatům přečkat nejdrsnější podmínky, pro něž jsou charakteristické nízké teploty a hlavně nedostatek potravy. Během zimního spánku se jim významně zpomalují metabolické procesy, srdeční tep i frekvence dýchání. Tyto fyziologické změny jim umožní uchovat cenné zásoby podkožního tuku a přečkat tak bez potravy dlouhé zimní měsíce. Medvědi se začínají probouzet s příchodem jara. S tímto ročním obdobím přicházejí vyšší teploty a také možnost dostat se k většímu množství rozmanitější potravy.
S informací, že se medvědi začínají probouzet o měsíc dřív, přišli ruští, finští a britští zoologové, kteří monitorují populace divoce žijících medvědů. Zdá se, že některé populace se dokonce k zimnímu spánku vůbec neuložily.
Pozorování z volné přírody potvrzují i chovatelé v zoologických zahradách. Felicity Ball, chovatelka medvědů v ZSL Whipsnade ZOO (největší britské zoologické zahradě), k tomu říká: „Naši medvědi se probudili již začátkem února a dobrých 20 minut se vyhřívali na slunci. Poté se opět vydali do svého brlohu a znovu si zdřímli. Medvědi tak mají tendenci se probouzet a v lepším případě opět usnout.“ Podobnou situaci popisují i pracovníci moskevské ZOO.
Proč je to problém?
Je pravděpodobné, že brzké probouzení medvědů ze zimního spánku úzce souvisí buď s globálními klimatickým změnami a postupným zvyšováním teploty, nebo přinejmenším se skutečností, že je letošní zima z dlouhodobého pohledu extrémně teplá. Vyšší teplota pak zákonitě ovlivňuje zaběhnuté zvířecí biorytmy a zvyklosti.
U medvědů chovaných v zajetí to nemusí nutně představovat velký problém. Jejich chovatelé je jednoduše začnou krmit o něco dříve. Moskevská ZOO již ohlásila, že medvědům upravuje jídelníček a zprvu budou dostávat bobule a ovoce a později přejdou i na masitou stravu.
Divoce žijící populace medvědů se ale pochopitelně musejí postarat samy o sebe. S ohledem na doposud malé množství rostlinné i živočišné potravy to ale může být vážný problém a brzké probuzení ze zimního spánku je může přímo ohrozit na životě.
Text: David Hainall