30. prosince 2018 06:00

Máte doma parodii? Možná ano a ani o tom nevíte

Přečtěte si článek a pak se podívejte, jaké kaktusy máte doma. Třeba objevíte Parodii.

Alberto Vojtěch Frič - etnograf a kaktusář

Pašovat semena kaktusů vypadá jako náramně jednoduchá záležitost, jejich velikost je extrémně malá. Nicméně Češi se zas a znova vydávají na výpravy, odkud si vozí celé rostliny. Někdy i stovky rostlin bez ohledu na to, že jde o mezinárodně zakázanou činnost. Na sklonku roku 2005 probleskla zpráva o dvou českých pašerácích, kteří vezli 800 kaktusů.

"V roce 2000 bylo odhaleno celkem 53 pokusů o pašování, z toho 15 při vývozu a 38 při dovozu*). ČIŽP odebrala v roce 2000 celkem cca 11 976 exemplářů, z toho 6662 kaktusů, 270 motýlů, 888 kousků korálů (+ dalších 139 kg korálů, které nebyly počítány) a 2074 sněženek ze Slovenska apod," píše se v materiálech České inspekce životního prostředí.

Měli smůlu – polští celníci na letišti ve Varšavě byli ve střehu a muži vracející se z Argentiny měli smůlu. Faktem je, že „našinci“ kaktusy se ve velkém vozily po desítky let. Alberto Vojtěch Frič, jeden z význačných českých cestovatelů na své poslední jihoamerické cestě objevil (1926 – 29) velmi význačné lokality kaktusů jež nesou název Parodia. Jedná se o celý rod s více než 200 druhy z nichž celou řadu popsal včetně druhu Parodia nivosa právě na své poslední jihoamerické výpravě. V dobách jeho cest zdaleka nebyly tak přísné celní předpisy, které platí dnes, proto mu bylo umožněno posílat kaktusy "ve velkém". Byl nejen vášnivý kaktusář, ale i etnograf a lingvista.

Už od mládí se stal odborníkem - kaktusářem a v této oblasti uznávanou kapacitou. Během první zimy 2. světové války nemohl vytápět skleníky, což znamenalo ztrátu jeho důležité sbírky kaktusů čítající na 30 000 rostlin.

Parodie

Jakkoliv zní název tohoto rodu kaktusů legračně, jedná se o skupinu, která si našla úspěšnou cestu do (nejen) českých domácností. Ve své domovině jsou vysokohorským druhem, přičemž prvního zástupce našel německý učitel a cestovatel Schickendantz v roce 1886. Jejich domovinou je brazilská vysočina a rozšíření pokračuje přes Paraguay vysokohorských lokalit ležících na svazích Kordiler v severní Argentině a Bolívii. V českých domáctnostech se nachází obrovské množství kaktusů a sukulentů (což není totéž) jen pro radost. Většina z nich jsou nenáročné rostliny a není vyloučeno, že právě vy máte doma parodii. a ani o tom nevíte.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom