Kukačky fungují stejně jako mafie. Vydírají své hostitele
Když majitel restaurace nevyplatí mafii výpalné, může očekávat, že mu brzy někdo rozbije ústa nebo podnik. Ale že se stejně chovají i kukačky, to byste asi nečekali…
Výše zmíněný podnikatel ví, co ho čeká, když nezaplatí – a s podobným efektem počítají také kukačky. Vědci to u nich pozorovali v přírodě mnohokrát a teď dokonce přišli s matematickým modelem, který toto chování vysvětluje.
Jak to mají kukačky vymyšlené? Chytře: snášejí svá vajíčka do cizích hnízd – to ví každé malé dítě. Ale už méně je známé, že spousta ptáků cizí vajíčko snadno rozpozná. Ale když ho z hnízda vyhodí, kukačky pak přiletí a celé hnízdo bez milosti zlikvidují. Pták tedy dobře ví, že je postaven před „Sofiinu volbu“: buď přijde o celé hnízdo kvůli naštvaným kukačkám, anebo vychová a bude živit cizí mládě, které ale stejně většinu jeho vlastních potomků pozabíjí…
Kukaččí mládě Zdroj: Thinkstock
Vědci toto chování teď ověřili také u amerického pěvce vlhovce hnědohlavého, který se chová stejně jako kukačky. Podle týmu, který na výzkumu pracoval, má toto počínání logiku jak od parazita, tak od hostitele. Funguje však jen tehdy, když parazitický pták snese do cizího pouze jedno vejce a hostitel má tak alespoň malou šanci, že některé z jeho vlastních mláďat přežije.
Při pokusech i pozorováních se ukázalo, že „mafiánská hypotéza“ opravdu přiměje ptáky vychovávat cizí mláďata – ale jak kdy. Pokud kukačky nebo vlhovci neničí cizí hnízda dost často, tak se hostitelé ocitnou rázem ve větší jistotě a začnou cizí vejce častěji vyhazovat z hnízd. A když paraziti příliš „tlačí na pilu“ a ničí hnízd příliš mnoho, propadnou pak hostitelé depresi a vyhazují vejce ven taky – je jim už jedno, jak to dopadne.
Výsledkem je tedy velice křehká, neustále se měnící rovnováha…
Kukačka a hostitel Zdroj: Thinkstock