Kráva jako kráva: nejpodivnější plemena skotu, která existují
Není kráva jako kráva, to byste si měli zapamatovat!
Když se řekne kráva, asi si nepředstavíte nic extra. Ale skotu existuje po naší planetě tolik plemen, že se mezi nimi najdou i extrémně výjimečná. A to jak vizuálně, tak taková, které vynikají superschopnostmi.
Kráva kulturistka
Belgické modrobílé, též belgické modré, je výrazně masné plemeno skotu určené k intenzivnímu výkrmu. Je typické výrazným osvalením a vysokou jateční výtěžností. Přes 80 % zvířat tohoto plemene se rodí s mutací způsobující hypertrofii svalstva beder a hýždí.
Jsou to těžká zvířata, u býků není vzácností jedinec vážící 1500 kg, nejlepší krávy dosahují až 950 kg! Masná užitkovost plemene je vynikající. Díky dvojitému osvalení jatečná výtěžnost masného typu dosahuje 67–75 % a to s vysokým podílem cenných částí…
Belgická modrobílá
Kráva, která neprojde do stodoly
Texaský dlouhorohý skot neboli Texas Longhorn je plemeno skotu původem z jihozápadu USA, zejména ze státu Texas. Jedná se o původní americké plemeno skotu chované tradičně extenzivním způsobem, celoročně na pastvě. Je to právě toto plemeno, které bylo přeháněno kovboji.
Na začátku 20. století texaský dlouhorohý skot téměř vymizel, za podpory vlády Spojených států byl ve 20. letech 20. století chov opět obnoven a v současnosti se chová asi 10 tisíc kusů tohoto skotu, především pro maso a jako genová rezerva. V roce 2009 byl formou nákupu embryí importován i do České republiky.
Toto plemeno vyniká především délkou svých rohů – rekordman z Austrálie je má dlouhé 2,7 metru!
Texaský dlouhorohý skot
Plyšová kráva
Skotský náhorní skot neboli Highland Cattle je velmi tvrdé a odolné plemeno skotu. Již z jeho názvu je patrné, že pochází ze Skotska, původní oblast chovu zahrnuje západní a střední Skotsko a Hebridy. Archeologické nálezy prokázaly jeho existenci již v 6. století.
Dodnes je udržováno v nezměněné podobě a nedošlo ani ke křížení s jinými plemeny – díky tomu se jeho genofond prakticky nemění. Díky své husté srsti může žít v chladných a také vysoce položených oblastech; naopak logicky nesnáší místa teplá a bez dostatku vody…
Skotský náhorní skot
Africká bojová kráva
Africké plemeno Ankole Watusi poznáte na první pohled – jeho mohutné široké rohy si nespletete s ničím jiným. Rozpětí těchto rohů může u býků přesáhnout i dva metry!
Tuhle krávu chovají především domorodé kmeny, jako jsou Tutsiové nebo Masajové. Nedává mnoho mléka, na to nemá v drsných afrických podmínkách ani dost energie. Zato ji domorodci využijí na všechno ostatní – například na vyrábění zbraní a zbroje. Ideální na štíty je její tuhá kůže...
Ankole watusi
Kráva, která nepotřebuje vodu
Jde o plemeno, kterému se říká Droughtmaster neboli mistr sucha. Vzniklo křížením britských a indických plemen s jediným účelem: přežít pekelná australská vedra. A vyšlo to – obyvatelé nejmenšího obývaného kontinentu tak získali krávu se schopnostmi velblouda!
Potřeba mít v Austrálii podobné plemeno vznikla kolem roku 1900, kdy začala zemi sužovat pekelná vedra a ještě horší sucha. Ukázalo se, že Droughtmaster je jedním z mála importovaných zvířat, které se s tím dokáže bez větších problémů vypořádat. Od roku 1970 se toto plemeno vyváží do řady asijských, afrických i oceánských zemí. A všude se „vládce sucha“ moc dobře usadil…
Nejkrásnější plemena krav - Obrázek 2
Mj. v Austrálii vznikl také skot s asi nejlepším jménem: „Adaptaur“ je na drsné podmínky už podle jména adaptován skvěle…
Text: RD