Dokáže krajta ulovit papouška? Nerovný souboj s očekávaným koncem zachytila kamera
Zářivě zelený škrtič obývá Novou Guineu a okolní ostrovy, ve větvích odpočívá stočený specifickým způsobem.
Jak známo, krajty polykají svou kořist v celku – a nejinak je tomu i u krajty zelené (Morelia viridis). Její oblíbenou potravou jsou ptáci, nepohrdne ale ani obojživelníky nebo vačnatci pohybujícími se ve stromech. Podívejte se, jak si na záběrech z dokumentu Zabijáci v divočině na Prima ZOOM poradila s neopatrným papouškem:
Přečtěte si také: Proč lidstvo už dávno neklonuje ve velkém? Skutečný problém je úplně jinde, než si všichni myslí
Fascinující stromový had
Krajta zelená běžně dorůstá 160 cm, výjimečně až dva metry, a je tak jednou z nejmenších krajt na světě. Možná i proto je oblíbená u chovatelů hadů včetně zoologických zahrad a je také předmětem zájmu pytláků. Přestože počty každoročně chycených krajt jdou do tisíců, nepatří v přírodě mezi ohrožené druhy. Jejím přirozeným regionem je ostrov Nová Guinea a okolní ostrovy, vyskytuje se ale i na australském poloostrově Cape York, který jako zdvižený prst trčí z australské pevniny směrem k Nové Guinei.
Krajta zelená tráví většinu času stočená na vodorovné větvi v koruně stromu. Vytváří přitom jednu nebo dvě typické spirály. V zajetí se krajta dožívá 20 let, ve volné přírodě o něco méně. Chov krajt zelených v zajetí je náročný a vyžaduje specifické podmínky. Je třeba zajistit vysokou vlhkost (kolem 60-80 %) a teplotu v rozmezí 25-30 °C ve dne, s možností poklesu na 22 °C v noci. Je také důležité, aby terárium bylo dostatečně prostorné, protože krajta zelená je stromovým hadem a potřebuje vertikální prostor k lezení. Vhodné jsou větve a silné rostliny, které simulují její přirozené prostředí.
Zdroj: ZOO Ostrava, National Library of Medicine