Když vás kousne gigantický brazilský pavouk, dostanete hodinovou erekci. Pro vědce je to poklad
Erekci jako po dávce viagry vám zajistí kousnutí pavoukem palovčíkem. Šli byste do toho?
Problém s erekcí
V Brazílii žije podivný druh pavouka, jehož kousnutí mívá bizarní vedlejší účinky, ale pouze na muže. Způsobuje totiž takzvaný priapismus, tedy v překladu do češtiny abnormálně silné a dlouhé erekce. Mužská plodnost i sexualita stojí v dnešní době plné stresu, chemii a znečištění před vážnou hrozbou a s dysfunkcemi se potýká mnohem více mužů než kdy dříve. Léky, které mají tento problém řešit, jsou po celém světě nesmírně oblíbené (a také drahé a výdělečné), takže není divu, že o tento druh pavouka a jeho jed projevili zájem i vědci ve službách farmakologického průmyslu.
Zdá se, že nyní vědci úspěšně popsali, na jakém principu pavoučí jed funguje, což znamená první krok pro jeho další možné využívání. Popsali to v odborném časopise Journal of Sexual Medicine, kde dokonce ukázali, jak vyrobit syntetickou verzi této látky. Jmenuje se PnPP-19 a vědci ji zatím testovali jen na zvířatech. Ukázalo se, že na myších funguje uměle vytvořená látka zcela spolehlivě a “mohutně”, jak se experti vyjádřili. A co je nejdůležitější – bez jakýchkoliv vedlejších efektů.
Injekce nebo gel
Už dříve byla tato látka testována na laboratorních krysách, také úspěšně. Tehdejší pokus byl ale menší a nestudoval vedlejší efekty, proto je současná studie tak zásadní pro budoucí možné využití na lidech. Autoři práce dokázali, že se dá tato látka aplikovat nejen poněkud nepříjemnou injekční cestou přímo do orgánu, ale také pomocí mnohem přijatelnějšího gelu. Bohužel, zatím má aplikace pomocí gelu mnohem menší míru úspěšnosti a výsledky nejsou tak absolutní. Zatímco u injekční aplikace je úspěšnost téměř stoprocentní, u gelu se dostaví odpovídající reakce pouze přibližně v deseti procentech případů – látka totiž doposud není schopná dostatečně účinně pronikat kůží. Jiný tým výzkumníků už ale podobné gely, byť s jinou účinnou látkou a jiným účinkem testoval na lidských pacientech v rámci klinické studie, během níž se ukázalo, že u lidí je účinnost speciálních gelů mnohem vyšší než u myší.
Zázračný pavouk
O tomto pavoukovi ví věda teprve necelých dvacet let, do té doby o jeho existenci kolovaly jen nepodložené zkazky. Jmenuje se Phoneutria nigriventer neboli palovčík jedovatý a je to dost obr. Má velikost patnácticentimetrového talíře, takže pro arachnofoby je pravou noční můrou. Jed, jímž je vybavený, způsobuje ztrátu svalové kontroly, může vést k problémům s dýcháním, paralýze a teoreticky i k zadušení, byť se to zatím nestalo. Erekce, která je vedlejším účinkem kousnutí, je mohutná, bolestivá a trvá až několik hodin. Pro dotčený orgán je takovým stresem, že může vést i ke vzniku celoživotní impotence.
Naštěstí pavouk nemá jedu dost a není ho schopen do člověka vpravit dostatečně účinně – nějakou intenzivnější lékařskou péči potřebovala pouhá 2,3 procenta pokousaných lidí, a to významnou část jeho obětí tvoří malé děti. Kdybyste po něm chtěli pátrat, tak žije v Brazílii, Uruguayi, Paraguayi a Argentině. Text: MK