Když v Rusku hoří, musí hořet málo. Když hoří hodně, zákon zakazuje hasit
V Rusku hoří zhruba milion hektarů lesa a vznikají extrémní škody. Zákon však umožňuje hasit jen v případě, že náklady na hašení jsou menší než hrozící škody.
Sibiř se moc nehasí
Sibiř je obrovská, krásná a vzato počtem obyvatel na kilometr čtvereční tak málo obydlená. To ale neznamená, že by na Sibiři nestála města a aktuální požáry neohrožovaly tamní obyvatele. Jak udává server newru.com tak v Krasnojarské a Irkutské oblasti zuří extrémní požáry, které zachvátily zhruba milion hektarů. Jen pro představu: v roce 2017 byla plocha všech lesů naší republiky 2,67 milionu ha. „Na Krasnojarském území dne 22. července v 17.00 moskevského času je podle informací lesního požárního střediska 126 lesních požárů na více než 704 000 hektarech. Příčiny lesních požárů jsou přirozené. Na severu regionu nedochází k dlouhodobému srážení, teplota vzduchu je udržována na hodnotě plus 30, jsou pozorovány nárazy větru a suché bouřky,“ píše newsru.com s odvoláním na ruskou tiskovou agenturu.
Kouř až 1500 km daleko
Úřady sice hlásí, že požáry jsou pod kontrolou, nicméně plameny se šíří v oblastech, kde ze zákona nelze hasit, často jsou nedostupné, a tak onou kontrolou je zřejmě míněn jen monitoring situace, nikoliv aktivní boj s úspěšným výsledkem. Podle dostupných informací kouř z nich už zaznamenali v sousedních regionech, místy až 1500 kilometrů vzdálených, a rozmístěné senzory ukazují nadlimitní hodnoty škodlivých sloučenin, což zvyšuje riziko zdravotních potíží nejen dětem a seniorům, ale i astmatikům, kardiakům a lidem s mnoha dalšími zdravotními omezeními.
Problémy jsou v zásadě dva. Prvním je počasí. Nedostatek srážek a teploty nad 30 stupňů vedou k lepším zápalným podmínkám a vysoušením mokřadů, zatímco vítr roznáší žhavé uhlíky, a umožňuje tak vznik nových ohnisek. Druhým je nedostatek peněz, který brzdí masivní nasazení techniky a platné zákony, které likvidaci požárů neumožňují. Extrémní požáry se začínají stávat v Rusku nebezpečným pravidlem, například požáry spálená plocha v roce 2018 vzrostla na 10 milionů hektarů. Jak daleko zasahuje kouř, možná dobře ilustruje jeden geografický příklad: vVzdálenost nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího místa je "pouhých" 493 km, takže kouř v Rusku dosahuje vzdálenosti 3x větší, než je délka ČR.
Největší požár u nás?
Pokud vynecháme velké požáry v areálech závodů, jako byl požár v chemičce Litvínově v srpnu 2015, tak největším lesním požárem bylo v poslední době vzplanutí lesa Doubrava na jižní Moravě, kde plameny postupně pohltily 200 hektarů lesa. Trvalo skoro týden, než byly dohašeny poslední doutnající zbytky, a následně došlo k odhadu škody, jež byla vyčíslena na 30 milionů korun. Tehdy podle všeho stál na počátku odhozený nedopalek cigarety. Aktuální horké léto a změny klimatu směrem k vyšším teplotám budou nebezpečí neustále zvyšovat.
Jaká je u nás nejaktuálnější situace?
„V období od 15. července 2019 do 21. července 2019 vzniklo v ČR 412 požárů s celkovou předběžnou škodou 64,7 mil. Kč. Při těchto požárech byla 1 osoba usmrcena a 23 osob zraněno. Při zásazích bylo evakuováno nebo bezprostředně zachráněno 1080 osob, zároveň byli 4 hasiči zraněni. Vzniklo 9 požárů se škodou 1 000 000 Kč a vyšší,“ udává hasičský záchranný sbor. Text: Topi Pigula